Največ brezposlenih je med družboslovci

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) je pripravilo analizo trga dela, namenjeno osvetlitvi visokošolskega razpisa za vpis z vidika razmer na trgu dela. Ugotavljajo, da je ta vidik premalo upoštevan dejavnik sooblikovanja vsakoletne ponudbe študijskih programov in vpisnih mest posameznih visokošolskih zavodov.

Najmanjši delež brezposelnih z najmanj visokošolsko izobrazbo je bilo lanskega septembra po navedbah ministrstva v naravoslovju, matematiki in računalništvu Foto: STA
Najmanjši delež brezposelnih z najmanj visokošolsko izobrazbo je bilo lanskega septembra po navedbah ministrstva v naravoslovju, matematiki in računalništvu Foto: STA

LJUBLJANA> Da bi ugotovili, v kolikšni meri so ključne skupine visokošolskih podatkov skladne z razmerami na trgu dela, so na MIZKŠ opravili analizo trga dela z vidika visokošolskih razpisov za vpis, vpisanih študentov ter diplomantov, so sporočili s tega ministrskega resorja.

V analizi so prikazani osnovni podatki o trgu dela - brezposelnih, brezposelnih iskalcih prve zaposlitve, številu prostih delovnih mest in o vseh zaposlitvah za osebe s končano najmanj visokošolsko (ponekod višješolsko) izobrazbo, in sicer po izobrazbi in študijskem področju.

Najmanj dela za družboslovce

Povprečno število mesecev, ko so iskalci prve zaposlitve na Zavodu RS za zaposlovanje, se je v obdobju od 2009 do 2012 podaljšalo za pet mesecev, največ na področju družbenih, poslovnih, upravnih in pravnih ved (za 6,9 meseca).

Podatki iz analize kažejo, da se je med brezposelnimi z visokošolsko izobrazbo povečal delež brezposelnih s končanim študijskim programom prve, druge ali tretje stopnje.

Analiza tudi kaže, da je bilo septembra 2012 med osebami s končano najmanj visokošolsko izobrazbo na trgu dela največ brezposelnih iz družbenih, poslovnih, upravnih in pravnih ved (42,6 odstotka), tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva (15,3 odstotka) ter izobraževalnih ved in izobraževanja učiteljev (13 odstotkov). Na teh področjih je bilo tudi največ brezposelnih v preteklih letih.

Petina manj mest za družboslovje in humanistiko

Najmanjši delež brezposelnih z najmanj visokošolsko izobrazbo je bilo lanskega septembra po navedbah ministrstva v naravoslovju, matematiki in računalništvu (3,7 odstotka).

Kot je znano, je MIZKŠ v začetku tega meseca objavilo razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe. Tako je v študijskem letu 2013/2014 na voljo 25.173 vpisnih mest za redni in izredni študij in kar za petino manj mest na družboslovju in humanistiki.

Rektorja ljubljanske in mariborske univerze Stanislav Pejovnik in Danijel Rebolj pa sta opozorila, da je vlada s spremembami vpisnih mest v dodiplomske študijske programe za prihodnje študijsko leto ravnala nezakonito in posegla v ustavno zagotovljeno avtonomijo univerz. Kot sta navedla, vlada daje soglasje k vsebini razpisa, nima pa je pristojnosti spreminjati.

STA


Najbolj brano