Najbolje bi bilo, da bi delavce plačevali z rižem

Pred januarskim usklajevanjem minimalne plače z rastjo življenjskih stroškov so se začeli stopnjevati pritiski delodajalcev, da bi bilo treba minimalno plačo vsaj zamrzniti, če že ne znižati. Minimalna plača trenutno znaša 783 evrov bruto. Pričakovati je, da se bo z januarsko uskladitvijo ta znesek povečal za deset evrov.

Andreja Poje: “Res je žalostno, da naše gospodarstvo gradi svojo prihodnost in s tem tudi našo prihodnost na nizkih plačah.” Foto: STA
Andreja Poje: “Res je žalostno, da naše gospodarstvo gradi svojo prihodnost in s tem tudi našo prihodnost na nizkih plačah.” Foto: STA

LJUBLJANA > Usklajevanje minimalne plače naj se ustavi, dokler ne bo dosežena pozitivna gospodarska rast, pozivajo gospodarstveniki. Poglavje o minimalni plači bodo delodajalci, delojemalci in vlada odprli tudi v socialnem sporazumu, ki naj bi ga začeli usklajevati po novem letu.

Stroški dela na zaposlenega že od leta 2011 prehitevajo rast produktivnosti, zato bi bilo treba preprečiti padanje stroškovne konkurenčnosti, so nam razloge za po njihovem nujno zamrznitev minimalne plače pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). “Menimo, da bi morali zaradi kritičnih razmer v gospodarstvu, vedno večjih obremenitev gospodarstva in zaradi neutemeljenega načina usklajevanja minimalne plače usklajevanje vezati na pozitivno rast bruto domačega proizvoda,” pojasnjuje Igor Knez iz GZS.

Minimalno plačo prejema približno 50.000 delavcev. Trenutno ta plača znaša 783 evrov bruto, pričakovati pa je, da bi se po januarski uskladitvi povišala za deset evrov.

Z minimalno plačo je vse težje živeti

Delodajalci se obnašajo, kot da je minimalna plača socialni korektiv, ki ga vsakomur zagotavlja država blaginje, a to ni res, poudarja Andreja Poje iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Minimalna plača je plačilo za delo, z njo pa se ob takšni rasti življenjskih stroškov, kot smo ji priča v Sloveniji, iz dneva v dan težje živi. Hrana in brezalkoholne pijače so se letos podražile za 2,2 odstotka, lani za skoraj pet odstotkov, zelenjava je dražja za 7,6 odstotka, mleko, mlečni izdelki in jajca za 2,4 odstotka, dražijo se energenti in komunalne storitve, v dokaz, da minimalna plača v takšnih razmerah ne more mirovati ali iti navzdol, našteva Pojetova. “Res je žalostno, da naše gospodarstvo gradi svojo prihodnost in s tem tudi našo prihodnost na nizkih plačah. Najbolje bi bilo, da bi bili na ravni Kitajske ali kake druge države, ki plačuje še z rižem,” pravi.

V okviru socialnega sporazuma so se sindikati pripravljeni pogajati le o spremembi definicije minimalne plače. Zdaj namreč delavci, ki prejemajo to plačo, ne dobijo nič več, če delajo v nočnih izmenah, ob nedeljah in praznikih.

Ministrstvo, pristojno tudi za delo, sporoča, da bodo pri pripravi socialnega sporazuma za izhod iz krize v razpravi različne možnosti, spremembe, kakršne koli, pa bodo mogoče le ob dogovoru s socialnimi partnerji. V igri je tudi možnost, o kateri je že septembra razpravljala vlada. Šlo je za predlog, da bi bilo nižanje minimalne plače prepuščeno dogovoru med vodstvom in zaposlenimi znotraj posameznega podjetja.

Politika bolj na strani sindikatov

Ker bo zadnjo besedo imela politika, smo za stališča prosili koalicijske stranke. V PS so nas spomnili na besede premierke Alenke Bratušek, da je proti enostranskim posegom v minimalno plačo. Stališče, da je minimalna plača pridobitev socialne države, zato je prav, da ostane, zagovarja predsednik DL Gregor Virant. Njegova stranka bi sicer dopustila možnost dogovora med vodstvom podjetij in zaposlenimi za začasno znižanje te plače. Na stran sindikatov se za zdaj postavljajo tudi v SD. “Diskusije o redefiniciji in posegih v minimalno plačo se v našem prostoru vse prevečkrat pojavljajo z izgovorom o dvigu konkurenčnosti, medtem ko se na drugi strani malo govori o dolgoročnejših in trajnejših vzvodih za stabilno gospodarsko okolje, ki bi bilo sposobno ustvarjati večjo dodano vrednost,” sporoča vodja poslancev SD Matjaž Han. Stališča Desusa včeraj nismo dobili.

JANA KREBELJ


Najbolj brano