Nad Petričeve posle preiskovalna skupina

Da bi prišli do dna resnim sumom kršenja zakonodaje pri vrsti poslov šefa Kolektorja Stojana Petriča, so kriminalisti s tožilstvom ustanovili posebno preiskovalno skupino, preiskavo razširili tudi na tujino in vanjo vključili več deset fizičnih in pravnih oseb, danes poroča časnik Večer.

Da bi prišli do dna resnim sumom kršenja zakonodaje pri vrsti poslov šefa Kolektorja Stojana Petriča, so kriminalisti s tožilstvom ustanovili posebno preiskovalno skupino Foto: STA
Da bi prišli do dna resnim sumom kršenja zakonodaje pri vrsti poslov šefa Kolektorja Stojana Petriča, so kriminalisti s tožilstvom ustanovili posebno preiskovalno skupino Foto: STA

LJUBLJANA > Državno tožilstvo in kriminalisti skupaj preiskujejo sume obsežnih gospodarskih kaznivih dejanj, ki naj bi jih Stojan Petrič, slovenski menedžer leta 2013, zagrešil pri svojih poslih, v prvi vrsti pri privatizaciji Kolektorja ter nakupu delnic družbe Etra 33, navaja Večer.

Posebno preiskovalno skupino usmerja pristojna državna tožilka. Ta naj bi po predvidevanjih še letos zaključila s predkazenskim postopkom, hitrost njenega dela pa je v veliki meri odvisna od uspešnosti pridobivanja podatkov iz tujine.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) naj bi prijavo zoper Petriča prejel že sredi leta 2011. Lani naj bi naleteli še na znake kopice novih kaznivih dejanj, ki jih prvotna prijava ni zajemala; zato so se po Večerovih podatkih odločili, da preiskavo razširijo na več deset drugih povezanih oseb in podjetij v Sloveniji in v tujini.

Po informacijah časnika je prvotna prijava na NPU izpostavljala zlasti transakcije z delnicami skupine Kolektor, ki so se začele v letu 2008. Takrat je FMR podjetju Fond posodil 9,1 milijona evrov, da je z njimi od Abanke in Vipa Holdinga odkupil 6,67 odstotka Kolektorjevih delnic - dva meseca kasneje jih je Fond "parkiral" pri družbi Salonit Anhovo.

Ta je navedbah časnika denar za nakup na koncu dobil prav od Petriča oziroma z njim povezanega FMR, ki je znova nastopil kot financer in leta 2009 Salonitu v obliki kredita povrnil stroške, ki jih je imel z nakupom. Kot vse kaže, je Salonit, ki Kolektorjevih delnic ni hranil prav dolgo, za uslugo dobil še svojevrstni bonus. V 2010 je delež odprodal prav "Petričevima" Fondu in FMR; skupni znesek kupnine je dosegel 10,7 milijona evrov, kar pomeni, da je Salonit s prodajo zaslužil dober milijon.

Drugi posel, ki ga preiskuje specializirana skupina, je nakup družbe Etra 33. Leta 2010 je njene delnice pokupila vrsta podjetij - poleg Kolektorja in FMR še Energotrans, Torion in Transing. Slednjemu je denar za posel posodil Kolektor, Transing pa je nato z delom posojila nakupil nekaj delnic Etre, preostanek denarja pa je posodil dalje Torionu in Transingu, ki sta pokupila še preostanek deleža. Kot v primeru sodelovanja s Salonitom pa so tudi te družbe služile zgolj kot "parkirišča" za pravega lastnika - Petriča oziroma Kolektor.

Tretji sklop, ki ga preiskujejo kriminalisti, pa se nanaša na posle Kolektorjevih menedžerjev v tujini. Petričev krog skupaj z nekdanjim vrhom novogoriškega Hita je preko firm na Antilih in v ZDA od leta 2005 obvladoval več igralnic v Peruju.

Pri tem naj bi obstajali sumi, da je denar zanje odtekal prav iz Kolektorja, zaradi česar je eden izmed njegovih manjšinskih delničarjev, skupina Hidria, vse skupaj prijavil policiji, obvestili pa so tudi davčno upravo. Sporno naj bi bilo tudi financiranje brazilskega in luksemburškega podjetja, v katera je FMR namenil več 100.000 evrov, še navaja časnik.

STA


Najbolj brano