Na vozilih so od danes dovoljene samo vijolične vinjete

Na vozilih so od danes dovoljene samo vinjete za leto 2014, ki so vijolične barve in veljajo do 31. januarja prihodnje leto. Nekatere kategorije vinjet so se podražile, novost tokratne menjave vinjet pa je tudi nov razred za kombije, za katerega veljajo dražje vinjete od tistih za osebna vozila.

Na vozilih so od danes dovoljene samo vinjete za leto 2014, ki so vijolične barve in veljajo do 31. januarja prihodnje leto Foto: STA
Na vozilih so od danes dovoljene samo vinjete za leto 2014, ki so vijolične barve in veljajo do 31. januarja prihodnje leto Foto: STA

LJUBLJANA > Cena letne vinjete za osebne avtomobile se je zvišala za 15 evrov na 110 evrov, medtem ko je treba za mesečne vinjete še naprej odšteti 30 evrov, za tedenske pa 15 evrov. Letna vinjeta za motorna kolesa se je podražila na 55 evrov, polletna na 30 evrov, cena tedenske vinjete pa se ni spremenila in znaša 7,50 evra.

Tokratno menjavo vinjet zaznamuje nov cestninski razred 2B, v katerega se uvrščajo dvosledna motorna vozila z nosilnostjo do 3,5 tone, ki nad prvo osjo merijo več kot 1,30 metra. V tem razredu je treba za letno vinjeto odšteti 220 evrov, za mesečno 80 evrov in tedensko 40 evrov.

Slovenija je ta razred pred uvedbo vinjet leta 2008 že poznala, a je tokrat sprožil veliko polemik, saj takšna vozila uporabljajo tudi invalidi in velike družine. Zanje so na ministrstvu za infrastrukturo in prostor nato našli kompromisno rešitev. Seznam vozil, za katera velja ta razred, je objavljen na spletni strani Družbe za avtoceste v RS (Dars).

Vinjete za leto 2014 so naprodaj od 1. decembra lani, skupaj veljajo 14 mesecev. V prvem mesecu, torej do konca decembra lani, so jih skupaj prodali 384.184, kar je primerljivo z decembrom 2012. Izkušnje Darsa kažejo, da vozniki letne vinjete kupijo proti koncu januarja in v začetku februarja.

Stran vetrobranskega stekla, kamor vozniki nalepijo vinjeto, ni pomembna, pomembno je, da je na notranji strani, da ni na zatemnjenem delu in da vozniku ne zakriva polja vidljivosti. Dars priporoča, da se vinjeta nalepi na levi strani, ker je tam pri preverjanju bolj opazna.

Kazen za vožnjo brez vinjete znaša med 300 in 800 evrov, za nadaljevanje vožnje po avtocesti oziroma hitri cesti pa mora kršitelj kupiti tudi vinjeto. Cestninski nadzor Darsa deluje po vnaprej opredeljenih mesečnih in tedenskih planih ter glede na podatke o prometnih tokovih in številu kršiteljev.

Lani so cestninski nadzorniki Darsa uporabnikom avtocest, ki vinjet niso uporabljali v skladu s predpisi, izdali skupaj 41.539 plačilnih nalogov, od tega 11.890 na dolenjskem avtocestnem kraku. Leta 2012 so jih našteli 43.824. Večina kršiteljev je tujcev. Globe niso prihodek Darsa, ampak se v celoti stekajo v državni proračun.

STA


Najbolj brano