Na spletu so se znašli videi s sej vlade

Vlada je že v četrtek zahtevala od administratorjev portala Youtube, da umakne videoposnetke, ki prikazujejo dele razprav s sej vlade, je potrdil direktor urada za komuniciranje Darijan Košir. Za zdaj odziva še ni. Nekdanji in aktualni ministri, ki so na posnetkih, pa ne vedo, kako so se ti posnetki znašli v javnosti.

Vlada je že v četrtek zahtevala od administratorjev portala Youtube, da umakne videoposnetke, ki prikazujejo dele razprav s sej vlade. Za zdaj odziva še ni.
Vlada je že v četrtek zahtevala od administratorjev portala Youtube, da umakne videoposnetke, ki prikazujejo dele razprav s sej vlade. Za zdaj odziva še ni. 

LJUBLJANA> Na posnetkih je med drugim moč spremljati dele razprav nekaterih ministrov vlade Boruta Pahorja, med njimi Samuela Žbogarja, Katarine Kresal, Irme Pavlinič Krebs, Mateja Lahovnika in Gregorja Golobiča, pa tudi razpravo ministrov vlade Janeza Janše, med drugim Andreja Vizjaka in Mojce Kucler Dolinar.

Golobič: Posnetki naj se objavijo v celoti

Gregor Golobič, ki je v času Pahorjeve vlade opravljal delo ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, je dejal, da sam nima težav s tem, da javnost vidi njegovo dejavnost na sejah, meni pa, da če že, naj se objavijo posnetki v celoti, ne pa montaža posameznih odsekov, kar lahko tudi potvarja resnico.

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je povedala, da bodo pri pooblaščencu v okviru inšpekcijskega postopka preverili objave posnetkov sej vlade na spletnem portalu Youtube. Hkrati je dejala, da bi lahko šlo tudi za kršitev varstva osebnih podatkov. Pirc Musarjeva se sicer sprašuje, zakaj vlada snema svoje seje. “Pri občinskih svetih, kjer je video snemanje pravilo, smo seznanjeni, da so ti posnetki uporabljeni v skladu z njihovimi poslovniki tudi za namen obveščanja javnosti. Seje vlade pa niso javne, zato ni videti razloga, da bi se tudi video snemale,” meni Pirc Musarjeva. “Če vlada že snema svoje seje, potem je prav, da uredi tudi hrambo zbirke videoposnetkov, določi roke hrambe, pooblaščene osebe za ravnanje s posnetki in namene uporabe teh posnetkov,” je dejala. Če je takšna zbirka tako urejena, potem je zakonska zahteva tudi izvedba načela sledljivosti, ki omogoča preverjanje, kdo ima do zbirke dostop, je še povedala Pirc Musarjeva.

Niso vedeli, da se posnetki beležijo

Golobič je izpostavil, da je evidentno, da je posnetek zabeležila kamera na stropu dvorane, pri čemer po njegovih trditvah nihče od članov vlade ni vedel, da “s temi posnetki kdo operira”. Torej vedeli so, da se razprava snema v tonski obliki zaradi magnetograma, prav tako so vedeli za kamero na stropu, po njegovih besedah pa niso vedeli, da se posnetki te kamere snemajo in beležijo. Ob tem je še posebej zaskrbljujoča možnost, da bi ti posnetki lahko “uhajali v javnost” že med potekom sej, je dejal Golobič.

Tudi Golobičeva predhodnica iz vrst NSi Mojca Kucler Dolinar je dejala, da z video snemanjem ni bila seznanjena.

Košir: To ni nobena skrivnost

A Darijan Košir pravi, da ni nobena skrivnost, da se seje vlade snemajo tako v avdio kot v video obliki in se tudi arhivirajo. Tako je, že vse odkar seje vlade potekajo v teh prostorih, pravi.

Pojasnil je tudi, da se že od četrtka trudijo, da bi posnetke umaknili s spleta, a za zdaj na svojo zahtevo še niso dobili odgovora oziroma administratorji strani tega še niso storili.

Administratorji ne ubogajo?

Na vprašanje, zakaj si prizadevajo za umik posnetkov, pa je zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Samuel Žbogar, danes medijem odgovoril, da gre za pogovore, ki so zaupne narave in kot taki ne morejo biti javni.

V SDS so bili s komentarjem zelo skopi - pravijo namreč, da pričakujejo, da bodo vsi pristojni organi opravili svoje delo, ker gre za objavo podatkov, ki so označeni z stopnjo tajnosti.

Ne nekdanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal ne minister za pravosodje Aleš Zalar zadeve nista želela komentirati. Prav tako ne nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik, ki danes dopoldne posnetkov še ni videl.

Vnovičen poskus diskreditacije politike?

V Novi Sloveniji objavo posnetkov s sej slovenske vlade sprejemajo z ogorčenostjo in so prepričani, da objava škodi interesom države. Kucler Dolinarjeva se boji, da gre za vnovičen poskus diskreditacije države in politike. Razkritje teh pogovorov na seji lahko vpliva tako na odnose z drugimi državami kot na kredibilnost posameznikov.

“Sama sicer stojim za vsem, kar na posnetku govorim. Ne glede na to pa so določene zadeve zaradi varovanja interesov države označene kot tajne in morajo take tudi ostati. Če zadeva ne bo v kratkem dobila disciplinskega in kazenskega epiloga, bomo v očeh mednarodne javnosti znova izpadli kot popolnoma neresna država,” je še navedla.

STA


Najbolj brano