Na evropskih volitvah najbolje kaže SDS

Pred majskimi volitvami v Evropski parlament so pri volivcih na ravni celotne EU v prednosti socialisti in demokrati (S&D) pred Evropsko ljudsko stranko (EPP), ki je v sedanjem sklicu največja politična skupina. V Sloveniji pa minuli teden objavljena volilna napoved PollWatch 2014 največ sedežev, in sicer tri, napoveduje SDS.

V Sloveniji minuli teden objavljena volilna napoved PollWatch 2014 največ sedežev, in sicer tri, napoveduje SDS Foto: STA
V Sloveniji minuli teden objavljena volilna napoved PollWatch 2014 največ sedežev, in sicer tri, napoveduje SDS Foto: STA

LJUBLJANA > Sodeč po volilni napovedi, ki temelji na rezultatih anket, izpeljanih v posameznih državah članicah, bi v zdajšnjem parlamentu druga najmočnejša skupina S&D na tokratnih volitvah dobila 217 od skupaj 751 poslancev, medtem ko naj bi jih EPP dobila 200.

Kar 92 sedežev naj bi dobili nepovezani poslanci

Občutno manj sedežev se v novem parlamentu obeta vsem ostalim. Največ, kar 92 sedežev, naj bi dobili nepovezani poslanci, 70 sedežev pa anketa napoveduje liberalcem (Alde), trenutno tretji najmočnejši politični skupini v parlamentu.

S&D, EPP in Alde, ki trenutno skupaj obvladujejo približno 72 odstotkov parlamenta, naj bi izgubile precej sedežev, saj se jim obeta le še 65-odstotni delež v novem sklicu parlamenta. Približno 29 odstotkov sedežev naj bi zasedli pripadniki strank, ki so kritične do EU ali ji celo radikalno nasprotujejo.

SDS naj bi dobila tri poslanske sedeže

Kar zadeva Slovenijo, napoved na podlagi javnomnenjske raziskave, ki jo je opravilo podjetje RM Plus in je bila objavljena 30. januarja v časniku Večer, največ sedežev napoveduje največji opozicijski stranki SDS, ki naj bi dobila 27 odstotkov glasov oziroma tri poslanske sedeže. Na drugo mesto postavlja vladno PS z 22 odstotki podpore (2 sedeža), za njo pa SD s 15-odstotno podporo (2 sedeža) ter Desus, ki mu napovedujejo 8,6-odstotno podporo in en sedež. Drugim strankam ne napovedujejo preboja v Evropski parlament. NSi naj bi dobila 5,7 odstotka glasov, SLS 5,4 odstotka, DL pa 5 odstotkov.

V RM Plus so pojasnili, da s PollWatch niso sodelovali, ampak so raziskovalci podatke vzeli iz časnika Večer, pri čemer so iz objavljenih podatkov izločili tiste anketirane, ki so odgovorili, da bodo volili katero od neparlamentarnih strank, da še ne vedo, koga bodo volili oziroma ali bodo sploh šli na volitve. Takih pa je bilo 60 odstotkov vprašanih. Anketo je podjetje RM Plus za časnik Večer izvedlo med 24. in 26. januarjem na vzorcu 700 naključno izbranih odraslih oseb.

PollWatch 2014 je skupen projekt neodvisne organizacije VoteWatch Europe in ene največjih lobističnih skupin v Bruslju Burson-Marsteller, med drugim pa ga sponzorira Evropski parlament.

Pri pripravi napovedi, ki jih bodo pred volitvami objavili še več, so uporabili metodologijo, preizkušeno že na zadnjih volitvah leta 2009. Kot pojasnjujejo, se je izkazala za izjemo uspešno, saj so pravilno napovedali kar 98 odstotkov sedežev glede na politično skupino ter 90 odstotkov sedežev glede na stranke iz posameznih držav.

Ta metodologija pri državah, ki so že objavile ankete pred evropskimi volitvami, upošteva izide teh anket, medtem ko pri državah, kjer tega še niso izpeljali, opravi anketo o volilnih preferencah glede posameznih političnih strank v državi. Nato pa te izide s pomočjo posebnega statističnega modela, ki upošteva izkušnje iz preteklih volitev, prevedejo v napoved izidov za evropske volitve.

STA


Najbolj brano