Na donatorski konferenci za Afganistan 16 milijard dolarjev

Države donatorke so na današnji mednarodni konferenci za Afganistan v Tokiu deželi pod Hindukušem do leta 2015 obljubile 16 milijard dolarjev razvojne pomoči.

Države donatorke so na  mednarodni konferenci Afganistanu do leta 2015 obljubile 16 milijard dolarjev razvojne pomoči Foto: Reuters
Države donatorke so na mednarodni konferenci Afganistanu do leta 2015 obljubile 16 milijard dolarjev razvojne pomoči Foto: Reuters

TOKIO> Denar bo, kot izhaja iz sklepne izjave konference, namenjen “zapolnitvi fiskalne luknje v skladu z ocenami Svetovne banke in afganistanske vlade”.

Države naj bi sicer svojo pomoč vezale na izpolnitev številnih pogojev, vključno z reformami, ki bi izkoreninile korupcijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V zameno za pomoč številne reforme

V zameno za pomoč je tako afganistanski predsednik Hamid Karzaj obljubil, da se bo država borila proti korupciji, da bo izboljšala pravni sistem, okrepila finance in izvedla nekatere druge reforme. “Zagotavljam vam, dame in gospodje, da bomo ostali neomajni v naših zavezah v tem zgodovinskem partnerstvu,” je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Cilj donatorske konference je bil premostiti prepad med prihodki, na katere lahko Kabul računa iz komaj delujočega domačega gospodarstva, in izdatki, ki bodo nujni za vzpostavitev stabilne države. Afganistan je od leta 2002 prejel 60 milijard dolarjev donatorske pomoči.

ZDA bodo donirale dve milijardi dolarjev letno

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je poudarila, da nameravajo ZDA, daleč največja država donatorka za Afganistan, od vojne razdejani državi do leta 2017 pomagati z zneski na ravni tistih iz zadnjega desetletja. To je nekaj manj kot dve milijardi dolarjev letno.

Druga največja donatorka Japonska bo do leta 2016 državi zagotovila do tri milijarde dolarjev. Nemčija bo svoj prispevek ohranila na trenutni ravni 536 milijonov dolarjev letno vsaj do leta 2016. Azijska razvojna banka bo do istega leta Afganistanu zagotovila 1,2 milijardi dolarjev pomoči.

Clintonova je ob tem opozorila, da se varnost v Afganistanu “ne more meriti le z odsotnostjo vojne. Meriti jo je treba s tem, ali imajo ljudje službe in gospodarske priložnosti, ali verjamejo, da vlada zadovoljuje njihove potrebe”.

Skrbi jih, kako bo denar porabljen

Donatorke zelo skrbi, kako bo denar porabljen. Tako bo konferenci sledilo srečanje v Veliki Britaniji leta 2014, na katerem bodo pregledali napredek in zagotovili, da bo razvojna pomoč primerno usmerjena.

Izid konference je pozdravil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon, ki je dejal, da ga je obljuba mobilizacije 16 milijard dolarjev opogumila. “Afganistan je napravil pomemben napredek, a pridobitve so krhke,” je dejal.

“Če ne bomo vlagali v upravljanje, pravosodje, branjenje človekovih pravic, zaposlovanje in družbeni razvoj, bi lahko razveljavili investicije in žrtve zadnjih desetih let,” je še ocenil Ban.

Umik tujih sil leta 2014

Tuje sile se bodo iz Afganistana umaknile z letom 2014. Svetovna banka je ocenila, da bo država v prvih treh letih po odhodu tujih sil za izdatke, ki niso povezani z zagotavljanjem varnosti v državi, potrebovala od 3,3 milijarde do 3,9 milijarde na leto.

Hkrati pričakujejo, da bo afganistansko gospodarstvo, ki ga poganjata predvsem mednarodna pomoč in izdatki za vojsko, po letu 2014 zašlo v recesijo.

Podobno je Karzaj junija dejal, da bo njegova država za obnovo gospodarstva potrebovala okoli štiri milijarde dolarjev civilne pomoči letno.

STA


Najbolj brano