Na današnji dan pred 25 leti podpis Majniške deklaracije

Na današnji dan mineva 25 let od dneva, ko so predstavniki slovenskih opozicijskih gibanj na Kongresnem trgu v Ljubljani podpisali Majniško deklaracijo in z njo zahtevali suvereno državo slovenskega naroda.

Predsednik republike Borut Pahor se bo danes na slovesnosti v Dornberku zahvalil vsem, ki so omogočili in pripravili  zborovanje na Kongresnem trgu 8. maja 1989
 Foto: STA
Predsednik republike Borut Pahor se bo danes na slovesnosti v Dornberku zahvalil vsem, ki so omogočili in pripravili zborovanje na Kongresnem trgu 8. maja 1989  Foto: STA

LJUBLJANA, DORNBERK > Predsednik republike Borut Pahor se bo v Dornberku udeležil slovesnosti ob posaditvi lipe kot simbola slovenstva. Priložnost pa bo izkoristil “za zahvalo in pogum vsem, ki so s svojimi ravnanji omogočili in pripravili zborovanje na Kongresnem trgu 8. maja 1989”, so sporočili iz predsednikovega urada.

“Pesnik Tone Pavček je prebral Majniško deklaracijo, kar smemo upravičeno razumeti in obeleževati kot zgodovinski mejnik v nastajanju jasnega izraza politične volje o slovenski suvereni državi in oblikovanja splošnega ljudskega soglasja o tem,” so dodali.

Opozicijo so sestavljali Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska demokratična zveza, Slovenska kmečka zveza, Slovensko krščanskosocialno gibanje ter Socialdemokratska zveza Slovenije.

Deklaracija je bila sestavljena iz treh točk: prva je izražala odločenost živeti v suvereni državi slovenskega naroda, druga pa zahtevo, da bi Slovenija kot suverena država lahko samostojno odločala o povezavah z južnoslovanskimi in drugimi narodi v okviru prenovljene Evrope.

V tretji točki je bilo zapisano, da je glede na zgodovinska prizadevanja slovenskega naroda za politično samostojnost slovenska država lahko utemeljena le na spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, demokraciji, ki vključuje politični pluralizem, ter družbeni ureditvi, ki bo zagotavljala duhovno in gmotno blaginjo v skladu z naravnimi danostmi in v skladu s človeškimi zmožnostmi državljanov Slovenije.

Zborovanje, na katerem je bila prebrana in podpisana deklaracija, je bilo pripravljeno v podporo zaprtim Janezu Janši, Ivanu Borštnerju, Davidu Tasiču in Franciju Zavrlu. Četverico so obsodili zaradi domnevne izdaje vojaške skrivnosti. Sodba je bila razveljavljena leta 1995.

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve na današnji dan pripravlja slavnostno obeležitev 25-letnice deklaracije. Na prireditvi, ki bo ob 18. uri v dvorani Slovenske filharmonije, bodo slavnostni govorci predsednik SDS Janez Janša, nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel, prvi predsednik Slovenske kmečke zveze Ivan Oman in evropski poslanec Lojze Peterle.

STA


Najbolj brano