Na Primorskem pričakujejo povprečno letino češenj

Na Primorskem so že začeli obirati prve letošnje češnje. Po besedah Vasje Juretiča iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica bo letošnja letina povprečna, zgodnjih češenj pa je nekoliko manj, kot so jih pričakovali po spomladanskem cvetenju.

Na Primorskem bo letošnja letina češenj povprečna Foto: Leo Caharija
Na Primorskem bo letošnja letina češenj povprečna Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > “Lahko bo letina celo podpovprečna, kar je odvisno od vremena v prihodnjih dneh. Drevesa so lepo cvetela, vendar ni prišlo do oplodnje, zato je posledično manj češenj,” je povedal Vasja Juretič. Med vzroki za slabšo oplodnjo cvetov je naštel lanskoletno sušo, milo zimo in slabšo diferenciacijo.

Cvetenje češenj je bilo namreč dobro in tudi razmere so bile v tistem obdobju dobre.

“To je seveda odvisno od sorte do sorte, od zgodnejših do poznih, in seveda od lokacije. Tako so zgodnje češnje manj obložene od pričakovanj, srednje nekoliko bolje, za pozne sorte pa je obloženost odvisna od lokacije,” je še dejal. Za dobro dozorevanje sadežev pa bo v prihodnjih dneh potrebno tudi sončno in toplo vreme, saj bi ob obilnejšem dežju češnje razpokale in posledično začele gniti. Pokritih češnjevih nasadov in s tem zaščite proti pokanju v Sloveniji še nimamo.

V Vipavski dolini in Goriških Brdih je v registru kmetijskih gospodarstev zabeleženih okrog 70 hektarov češnjevih nasadov, vendar jih je veliko tudi manjših ali pa so le posamezna drevesa v sadovnjakih ali ob vinogradih. Zato številka zagotovo ni prava, je povedal Juretič in omenil, da pridelovalci ob povprečnih letinah na hektaru sadovnjaka lahko pridelajo okrog osem ton češenj.

Obiskovalci Vipavske doline in Goriških Brd se bodo v prihajajočih dneh lahko vendarle do sitega najedli češenj. Prvi prodajalci sadja jih že ponujajo na svojih stojnicah, cene pa se gibljejo glede na dnevno ponudbo, je še povedal Juretič. Cene za kilogram sadja na drobno se gibljejo okoli šest evrov ali več, pri odkupu na debelo pa pridelovalcem plačujejo po 3,50 do štiri evre za kilogram.

STA


Najbolj brano