Na Primorskem bi lahko brez signala ostalo do 50.000 gledalcev

Po prenosu komercialnih televizijskih signalov z multipleksa A na multipleks C bi lahko na Primorskem ostalo brez možnosti sprejema komercialnih programov do 50.000 gledalcev. Signal multipleksa C je namreč moten s strani italijanskih operaterjev do te mere, da je sprejem onemogočen.

Manjši del primorskih gledalcev bi se lahko izognil motnji italijanskih postaj z ustrezno namestitvijo in usmeritvijo zunanje antene Foto: Osman Orsal
Manjši del primorskih gledalcev bi se lahko izognil motnji italijanskih postaj z ustrezno namestitvijo in usmeritvijo zunanje antene Foto: Osman Orsal

LJUBLJANA > Razlog za prehod komercialnih programov z multipleksa A na multipleks C je v lanskem letu spremenjeni zakon o digitalni radiodifuziji, ki ne dovoljuje več oddajanja komercialnih programov v multipleksu A, je na vprašanje o razlogu prenosa signala povedal direktor OE Oddajniki in zveze RTV Slovenija Miran Dolenec. Slednji je bil v skladu z razpisnimi pogoji Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) zgrajen in operativen 14. oktobra letos.

Na Primorskem prihaja do zapletov, ker italijanski operaterji uporabljajo frekvence, ki so po mednarodnem načrtu dodeljene Sloveniji. Za reševanje te težave je pristojen Apek, ki problema motenj s strani Italije ne uspe rešiti že dlje časa, zato na RTV Slovenija menijo, da je nujno, da se v reševanje te težave vključijo tudi pristojna ministrstva in vlada. Manjši del primorskih gledalcev bi se lahko izognil motnji italijanskih postaj z ustrezno namestitvijo in usmeritvijo zunanje antene. Večji del, predvsem tisti, ki živijo v blokih in stolpnicah, pa te možnosti nimajo in bodo primorani čakati na rešitev na nivoju države, še pravijo na nacionalni televiziji.

Multipleks C ima nekaj odstotkov manjšo pokritost območja Slovenije kot multipleks A. Omrežje je možno razširiti, vendar se morajo s širitvijo strinjati vsi komercialni programi v multipleksu C. “Na podlagi klicev gledalcev s teh območij sestavljamo seznam dodatnih oddajnih točk, ki jih bomo predlagali komercialnim programom,” je še zapisal Dolenec.

Agencija je medtem pojasnila, da večkrat letno opravlja natančne meritve radiofrekvenčnega spektra ob italijanski meji in vse ugotovljene motnje dosledno prijavlja italijanski administraciji. Opravljali so jih tudi v začetku oktobra na širšem področju Kopra in Nove Gorice ter ugotovili, da je na lokacijah, kjer je dovolj koristnega signala, možno zagotoviti kakovosten sprejem multipleksa C.

RTV Slovenija je na ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki je pristojno za to področje, posredovala tudi predlog, ki bi takoj začasno rešil to težavo: “Apek bi nam moral dovoliti še naprej oddajanje komercialnih programov v multipleksu A na zahodnem delu Slovenije, vendar bi bila takšna rešitev v nasprotju z v lanskem letu dopolnjenim zakonom o digitalni radiodifuziji. Takšna rešitev bi bila v uporabi do uvedbe kakršne koli druge variante, ki bi gledalcem omogočala nemoten sprejem.” Na odziv ministrstva še čakajo.

Z omenjeno problematiko je Apek že seznanil pristojna ministrstva in vlado. V agenciji so prepričani, da reševanje te problematike zahteva aktivno vlogo diplomacije in drugih državnih organov, saj po dosedanjih izkušnjah Italija zgolj na podlagi prijav motenja in pozivov agencije k spoštovanju sporazumov ni pripravljena ukrepati. Agencija prav tako nima možnosti neposrednega vpliva na motilne postaje, saj se le-te nahajajo v drugi državi.

STA


Najbolj brano