Na Hrvaškem zapleti z izvedbo volitev v Evropski parlament

Hrvaške oblasti še ne vedo, kdaj in v kakšnih političnih okoliščinah bodo razpisale volitve v Evropski parlament, ker tega ne želijo storiti, dokler ne bodo vse članice EU ratificirale hrvaške pristopne pogodbe, časa pa je vse manj, danes piše Novi list.

Hrvaške oblasti še ne vedo, kdaj in v kakšnih političnih okoliščinah bodo razpisale volitve v Evropski parlament, ker tega ne želijo storiti, dokler ne bodo vse članice EU ratificirale hrvaške pristopne pogodbe Foto: Tino Mamić
Hrvaške oblasti še ne vedo, kdaj in v kakšnih političnih okoliščinah bodo razpisale volitve v Evropski parlament, ker tega ne želijo storiti, dokler ne bodo vse članice EU ratificirale hrvaške pristopne pogodbe Foto: Tino Mamić

ZAGREB> Omenja tudi pomanjkljivosti hrvaškega zakona o volitvah v Evropski parlament.

Hrvaška vlada ni enotna, ko gre za volitve v Evropski parlament. Medtem ko eni menijo, da je treba počakati na ratifikacijo v vseh državah članicah EU, drugi poudarjajo, da volitve niso povezane z ratifikacijo, poroča reški časnik.

Dodaja, da bi nekatere države, kot je Slovenija, lahko hrvaške volitve videle kot politično nedostojno dejanje, če bi hrvaške evropske poslance volili, preden bodo v državnem zboru ratificirali hrvaško pristopno pogodbo.

“Prav ta možnost povzroča največ glavobola, lahko bi izzvali sosednjo državo in koga v Sloveniji spodbudili k referendumu, ki ga je v Sloveniji veliko lažje razpisati kot na Hrvaškem,” opozarja Novi list.

Dodaja, da so hrvaške oblasti nameravale evropske volitve razpisati za 2. junij, ko je predviden drugi krog lokalnih volitev, vendar ni jasno, ali bo Slovenija dotlej ratificirala hrvaško pristopno pogodbo.

Časnik omenja, da bi se zadeve lahko zapletle tudi v primeru, če bo katera koli druga članica ratificirala hrvaško pogodbo šele junija, saj potem volitev ne bi mogli izvesti pravočasno.

Hrvaška tako ne bi imela svojih evropskih poslancev do 1. julija, ko je načrtovan njen vstop v EU. Obenem pristopna pogodba določa, da morajo države pred vstopom v EU izpeljati volitve v Evropski parlament.

Hrvaški zakon o volitvah poslancev v Evropski parlament določa, da mora miniti najmanj 60 dni od razpisa volitev do glasovanja. Po volitvah veljajo roki za pritožbe, volitve pa je možno tudi ponoviti v roku dveh tednov po glasovanju. To pomeni, da bi morala Hrvaška evropske volitve razpisati najpozneje aprila.

Časnik navaja tudi vire iz hrvaške vlade, ki trdijo, da volitve v Evropski parlament niso formalno povezane z ratifikacijo ter da je Hrvaška zavezana k izpolnitvi zavez iz pristopne pogodbe, njeni poslanci pa bodo v Evropskem parlamentu, ko bodo izpolnjeni vsi pogoji.

Novi list še ugotavlja, da bodo morali kmalu spremeniti zakon o evropskih volitvah, ker v njem piše, da bo veljaven, potem ko bo Hrvaška vstopila v EU. Opozarja, da so bili pravniki očitno raztreseni, saj so z zakonom določili, da bodo morali izvesti volitve, preden bo zakon stopil v veljavo.

STA


Najbolj brano