Na Hrvaškem referendum o tem, kdo lahko sestavlja zakonsko zvezo

Na Hrvaškem bodo lahko na referendumu odločali, ali je lahko zakonska zveza samo skupnost moškega in ženske, so po dvodnevnih posvetovanjih danes potrdili hrvaški ustavni sodniki.

Na Hrvaškem bodo lahko na referendumu odločali, ali je lahko zakonska zveza samo skupnost moškega in ženske Foto: Andraž Gombač
Na Hrvaškem bodo lahko na referendumu odločali, ali je lahko zakonska zveza samo skupnost moškega in ženske Foto: Andraž Gombač

ZAGREB > Ustavni sodniki so sklenili, da ni podlage za zavrnitev odločitve sabora o referendumu, ki ga je ob podpori Katoliške cerkve in opozicijskih strank na podlagi več kot 700.000 podpisov sprožila državljanska pobuda V imenu družine.

Tako bodo hrvaški državljani prvo decembrsko nedeljo odgovarjali na referendumsko vprašanje “Ali ste za to, da bi v ustavo republike Hrvaške vpisali določilo, da je zakon skupnost moškega in ženske?”. Med tistimi, ki so že napovedali, da bodo na referendumu obkrožili “ne” sta tako predsednika države in vlade Ivo Josipović in Zoran Milanović, pa tudi zunanja ministrica Vesna Pusić.

V ustavo bodo vnesli določilo o tem, kdo lahko sestavlja zakonsko zvezo

Pobudniki nameravajo v ustavo vnesti določilo o tem, kdo lahko sestavlja zakonsko zvezo, a to za ustavno sodišče ni referendum o pravicah spoštovanja družinskega življenja, ker ocenjujejo, da je že to zagotovljeno z ustavo vsem osebam, neodvisno od spola.

Na ta način je ustavno sodišče odgovorilo tudi na svarila nasprotnikov referenduma, da referendum ogroža manjšinske pravice istospolno usmerjenih oseb, ker naj bi bil usmerjen proti istospolnim porokam.

Ustavno sodišče je danes spomnilo, da podobno določilo vsebuje tudi družinski zakonik ter da nihče ni zahteval ocene ustavnosti omenjenega zakonika. Danes so zavrnili tudi tri zahteve posameznikov in nevladnih organizacij za oceno ustavnosti referenduma o zakonskih zvezah.

Samo sabor lahko zahteva oceno ustavnosti referendumskega vprašanja

Pojasnili so, da hrvaški ustavni zakon določa, da lahko le sabor zahteva oceno ustavnosti referendumskega vprašanja, kar pomeni, da ustavno sodišče ne more odločati o ustavnosti referenduma na zahtevo pravnih ali fizičnih oseb.

V LGBT skupnosti niso skrivali razočaranja po današnji odločitvi ustavnega sodišča in so se spraševali, katera manjšinska skupina bo naslednja na udaru konservativnih hrvaških krogov.

Vodja pobude: Svojega otroka bi rajši pustila v sirotišnici kot pri istospolnem paru

Veliko kritik z različnih strani je bila te dni deležna vodja pobude V imenu družine, nekdanja novinarka HTV Željka Markić, ki je v pogovoru za lokalno zagrebško televiziji Z1 ta teden povedala, da bi svojega otroka rajši pustila v sirotišnici kot pri istospolnem paru ter da je odraščanje pri starših samohranilcih tudi nenaravno.

STA


Najbolj brano