NSA skrivaj namestila programsko opremo na 100.000 računalnikov

Ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) je po poročanju medijev na skoraj 100.000 računalnikov po svetu na skrivaj namestila programsko opremo, ki ji je omogočila nadzor in izrabljanje naprav za morebitne kibernetske napade.

Žvižgač Edward Snowden
Žvižgač Edward Snowden 

NEW YORK > NSA je uspela opremo nameščati tudi na računalnike, ki niso bili povezani s spletom, in sicer prek radijskih valov.

O programu, poimenovanem Quantum, poroča časnik New York Times, ki se sklicuje na dokumente NSA. Agencija je program najpogosteje uporabila proti kitajski vojski, uspešno pa je z njim vdrla tudi v ruske vojaške mreže in sisteme mehiške policije ter tamkajšnjih mamilarskih kartelov. Med tarčami so bila tudi evropska trgovinska telesa ter nekatere države, ki z ZDA sodelujejo v boju proti terorizmu.

NSA svoje početje označila kot aktivno obrambo proti tujim kibernetskim napadom

Tehnologijo radijskih valov je agencija pri tem uporabljala najmanj od leta 2008. Tehnologija se zanaša na skrivni kanal radijskih valov, podatki pa se na računalnik prenašajo prek USB kartic, na skrivaj nameščenih v napravo. V večini primerov mora strojno opremo v računalnik fizično namestiti vohun, proizvajalec ali nevede kateri od uporabnikov.

NSA je svoje početje označila bolj za aktivno obrambo proti tujim kibernetskim napadom kot za orodje za ofenzivo. So pa Američani v primerih, ko so podobno programsko opremo na računalnike ameriških podjetij ali vladnih agencij namestili kitajski napadalci, vedno glasno protestirali, pogosto celo na predsedniški ravni.

Poročilo ne kaže, da je bila katera od metod uporabljena znotraj ZDA.

Strokovnjake preseneča prefinjenost sposobnosti obveščevalnih agencij

Strokovnjak za kibernetsko varnost James Andrew Lewis je v izjavi za New York Times poudaril, da preseneča predvsem obseg in prefinjenost sposobnosti obveščevalnih agencij za dostop do računalnikov in mrež, do katerih ni še nikoli dostopal nihče drug. “Kombinacija spoznanja, kako vdreti v sistem za namestitev programske opreme, in spoznanja, kako to storiti z uporabo radijskih frekvenc, je ZDA ponudila okno, kot ga doslej še ni bilo,” je menil.

Ameriški predsednik Barack Obama bo v petek razkril reformo delovanja ameriških obveščevalnih agencij, potem ko so odmevna razkritja spornih praks s strani žvižgača Edwarda Snowdna lani poskrbele za veliko razburjenja v svetu. Pred tem je predsednik dobil poročilo odbora za reforme obveščevalnih dejavnosti, ki mu je priporočil, da bi NSA odvzeli pooblastilo za hranjenje milijonov telefonskih podatkov, ki jih agencija zbira v okviru programa Prizma.

STA


Najbolj brano