NPU naj bi ovadil Jankovića

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so danes zaradi domnevne preslepitve pri pridobitvi posojila podali kazensko ovadbo zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poleg njega pa tudi zoper njegove nekdanje sodelavce Romana Jakiča, Sama Lozeja, Uroša Ogrina in Zlatka Srako, je informacije neimenovanih virov povzel POP TV.

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so danes zaradi domnevne preslepitve pri pridobitvi posojila podali kazensko ovadbo zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poleg njega pa tudi zoper njegove nekdanje sodelavce Romana Jakiča, Foto: Daniel Novakovic
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so danes zaradi domnevne preslepitve pri pridobitvi posojila podali kazensko ovadbo zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poleg njega pa tudi zoper njegove nekdanje sodelavce Romana Jakiča, Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > Zoran Janković, nekdanji prvi mož Zavoda Tivoli in danes obrambni minister Roman Jakič, nekdanji direktor Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samo Lozej ter nekdanja direktorja podjetja Grep Uroš Ogrin in Zlatko Sraka so osumljeni, da so podpisali 1,8 milijona evrov vredno domnevno fiktivno pogodbo, s katero je Grep dobil 50 milijonov evrov vredno posojilo pri Novi Ljubljanski banki (NLB).

Direktor ljubljanske Energetike Ljubljana Hrvoje Drašković ni bil ovaden, a naj bi ga še vedno preiskovali.

Današnje ovadbe naj bi bile rezultat odmevne kriminalistične preiskave pri družini Janković konec septembra 2012, predvsem pa kriminalistične preiskave, ki je decembra lani potekala pri sedmih ljudeh, tudi na Jakičevem domu.

Janković je za ovadbo izvedel iz medijev, zato je še ni mogel komentirati. Prav tako o vsebini še ni bil obveščen Jakič, ki je za POP TV dejal le, da vztraja pri izjavah, ki jih je že dal. V preteklosti je sicer poudaril, da je prepričan v zakonitost in transparentnost svojega ravnanja v prejšnji službi, izpostavil pa je še, da niso bila najdena nobena zanj obremenjujoča gradiva.

Peterici ovadenih se torej očita domnevno preslepitev pri pridobivanju posojil. Da je Grep prišel do prvega obroka posojila NLB, je moral banki predložiti podpisane pogodbe o sklenjenih poslih.

Za to naj bi septembra 2010 poskrbeli Mestna občina Ljubljana, Zavod Tivoli ter javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice. Z Grepom so podpisali sporne pogodbe v višini najmanj 1,8 milijona evrov za letni najem parkirnih mest in drugih površin v Stožicah. Pogodba naj bi bila fiktivna, saj naj njeni podpisniki teh prostorov ne bi potrebovali in naj zanje tudi ne bi bili pripravljeni plačevati tolikšne najemnine.

STA


Najbolj brano