NEK: Ni razlogov za zaskrbljenost

Poškodbe na gorivnih palicah, ki so jih pri pregledu gorivnih elementov in med njihovim prenosom v bazen z izrabljenim gorivom odkrili pri remontu Nuklearne elektrarne Krško (Nek), niso nikakor vplivale na okolje ali varnost zaposlenih. Vzrok, zakaj je do tega prišlo, so ugotovili, hkrati pa bodo izvedli ukrepe za stabilno delovanje nuklearke.

Predsednik uprave Neka Stane Rožman je na današnji novinarski konferenci v Krškem poudaril, da razlogov za zaskrbljenost glede varnosti krške nuklearke ni Foto: STA
Predsednik uprave Neka Stane Rožman je na današnji novinarski konferenci v Krškem poudaril, da razlogov za zaskrbljenost glede varnosti krške nuklearke ni Foto: STA

KRŠKO > Predsednik uprave Neka Stane Rožman je na današnji novinarski konferenci v Krškem poudaril, da razlogov za zaskrbljenost glede varnosti krške nuklearke ni.

Dodal je, da poškodbe, ki so jih ugotovili na treh gorivnih palicah, niso nekaj izjemnega in unikatnega, hkrati pa so uvedli ukrepe, da bo nuklearka v prihodnjem gorivnem ciklu lahko varno in stabilno delovala. Zaradi navedenih napak pa bodo morali redni remont nuklearke po njenem 26. gorivnem ciklu podaljšati za teden ali več, je dodal.

Po Rožmanovih besedah je poškodbe na treh gorivnih elementih med obratovanjem nuklearke povzročilo vibriranje, ki jih na gorivnih palicah povzročajo prečni tokovi hladilnega medija preko rež na stikih obodnih plošč reaktorja. Do preloma ene izmed palic pa je prišlo kasneje v bazenu z izrabljenim gorivom, je pojasnil.

Razmere imajo ves čas pod nadzorom

Z omenjenim vibriranjem so bili ogroženi štirje gorivni elementi, trije od teh pa poškodovani, je nadaljeval Rožman in hkrati opomnil, da so imeli in da imajo razmere ves čas pod nadzorom. Pojav so ugotovili, ga analizirali in predvideli korektivne kratkoročne ukrepe, ki jih bodo izvedli v okviru sedanjega remonta, težavo pa dokončno odpravili pri prihodnjem leta 2015, je napovedal.

Kratkoročni ukrepi so namreč po njegovem mnenju zadostni za nadaljnje in varno obratovanje Neka, med temi pa je Rožman navedel izločitev vseh poškodovanih gorivnih elementov iz nadaljnjega obratovanja ter oblikovanje reaktorske sredice z brezhibnimi gorivnimi elementi, v smislu mehanske trdnosti in tesnosti.

Kot najpomembnejši kratkoročni ukrep je Rožman navedel še stabilizacijo štirih gorivnih elementov z vgradnjo jeklenih palic na izpostavljenih mestih, glede dolgoročnega ukrepa, na katerega se bodo začeli takoj pripravljati, pa je dejal, da bo to manjša rekonstrukcija notranjih delov reaktorja, ki bo omenjene prečne tokove dokončno odpravila.

Bazen s shranjenim jedrskim gorivom je že pregledala francoska ekipa

Pristavil je, da je bazen s shranjenim jedrskim gorivom s posebnim podvodnim robotom že pregledala francoska ekipa in odpravila oz. posesala vse posledice preloma ene izmed gorivnih palic. Vse odkrite okruške pa so skupaj z njenimi ostanki shranili v posebno posodo, ki jo hranijo v tem bazenu.

Posledic za zaposlene ali okolje pri tem ni bilo, ravno tako pa nikakršnih nedovoljenih izpustov. Tudi radioaktivnost Save se zaradi navedenih dogodkov ni v ničemer povečala, je še povedal Rožman in povzel, da jedrska varnost v Neku ni bila nikdar pod vprašajem.

Greenpeace zahteva, da ostane NEK zaustavljena

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace pa je danes sporočila, da glede na dogodek z odlomljeno gorivno palico zahteva, da ostane krška nuklearka zaustavljena, vse dokler ne odpravijo vseh dvomov o zagotavljanju njenega varnega delovanja.

Zastopnik za energetsko politiko pri Greenpeacu v Sloveniji Dejan Savić je ob tem dejal, da je, kljub temu da ni prišlo do izpusta radioaktivnosti v okolje, in je malo verjetno, da bi to tega prišlo, omenjeni dogodek pomemben za varno delovanje Nek.

Greenpeace zato zahteva, da nuklearka ostane zaustavljena, vse dokler ne odstranijo vseh delov goriva iz reaktorja in dokler natančno ne pregledajo vsega goriva iz zadnjega gorivnega cikla, kot tudi vseh gorivnih elementov, ki naj bi jih uporabili v prihodnje.

Greenpeace tudi poziva vlado k čimprejšnji preusmeritvi slovenske energetike v smer čistih in varnih obnovljivih virov energije, so še sporočili.

STA


Najbolj brano