Možen celo umik ukrepov?

Pogajalska skupina vlade bo na podlagi pripomb sindikatov pripravila novo ponudbo varčevalnih ukrepov, ki jih bo v četrtek obravnavala vlada, je napovedal minister Pličanič. Sindikati pa nadaljujejo z napovedovanjem stavke.

Sindikalni voditelji pred vladno palačo v pričakovanju pogajanj Foto: STA
Sindikalni voditelji pred vladno palačo v pričakovanju pogajanj Foto: STA

LJUBLJANA> Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je po včerajšnjih pogajanjih s sindikati javnega sektorja pojasnil, da bo nova ponudba varčevalnih ukrepov spremenjena v tistih delih, kjer je to smiselno in utemeljeno. Po njegovih besedah sta možna tako sprememba posameznih ukrepov, kot tudi umik. A v drugem primeru bo treba umaknjene ukrepe nadomestiti z drugimi, je poudaril.

Ključna vprašanja razhajanja med vlado in sindikati so plače, odprava plačnih nesorazmerij in vprašanje regresa. Ne pride pa v poštev, da bi samo interventni zakon podaljšali do konca leta in se ta čas pogajali, kako bi varčevali. "Časa preprosto ni,” je sklenil.

Usmeritev varčevalnih ukrepov, ki jih načrtuje vlada, je prava, je prepričan guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Alternative za varčevalne ukrepe nimamo, je dejal in poudaril, da moramo varčevati, za to pa so potrebne tudi začasne žrtve.

Nad včerajšnjimi pogajanji so sicer visele napovedi stavke. Vodja pogajalske skupine Sindikata državnih organov Drago Ščernjavič je napovedal, da z vlado ne bodo ničesar podpisovali ali se karkoli dogovarjali, preden ne bo jasno, kakšen bo rebalans državnega proračuna. Ministra za finance Janeza Šušteršiča je v pismu opozoril, da je prikazovanje primanjkljaja nestabilno in zaostruje socialni konflikt.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je ponovil, da je njihov predlog vladi, naj zadrži ”te nepravične in nedomišljene ukrepe,” v času iskanja razumnih ukrepov pa naj vlada podaljša zamrznitev plač v javnem sektorju. Predsednik Pergama Janez Posedi ugotavlja, da je v ukrepih, ki se nanašajo na javni sektor, zelo malo točk, kjer se da pogovarjati, morda je izjema upokojevanje.

V Pergamu se bodo do morebitne stavke opredelili do konca tedna, ko bodo znana tudi vsa stališča vlade. Stavkovni odbor Policijskega sindikata Slovenije pa je včeraj že sprejel sklep, da bodo 18. aprila pričeli stavkati, je pojasnil predsednik sindikata Radivoj Uroševič. Tudi generalni sekretar Sindikata policistov Slovenije Franci Frantar je prepričan, da je stavka, kot zdaj kaže, neizogibna. NR


Najbolj brano