Möderndorfer: SDS je postalo “popolnoma vseeno, kaj bo z državo in ljudmi”

DZ je začel razpravo o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše oziroma predlogu za imenovanje Alenke Bratušek za novo mandatarko.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je v imenu predlagatelja nezaupnice dejal, da je SDS postalo “popolnoma vseeno, kaj bo z državo in ljudmi” Foto: STA
Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je v imenu predlagatelja nezaupnice dejal, da je SDS postalo “popolnoma vseeno, kaj bo z državo in ljudmi” Foto: STA

LJUBLJANA> Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je v imenu predlagatelja nezaupnice dejal, da je SDS postalo “popolnoma vseeno, kaj bo z državo in ljudmi”. Odgovornost poslancev je, da zaustavijo politično krizo, pravi Möderndorfer.

Kot je dejal Möderndorfer, se je začel karakter nove oblasti kazati kmalu po oblikovanju nove vlade, posledica njenih ravnanj pa da je tudi ulica.

Möderndorfer je pozornost v nagovoru posvetil predvsem gospodarskim, finančnim in političnim razmeram v Sloveniji. Gospodarska kriza, rekordna stopnja brezposelnih, “ignoratnski odnos” vladajoče SDS, ki je nezadovoljstvo ljudi “označila z nesposobnostjo, jih zmerjala z zombiji in levimi fašisti”, kar je na drugi strani dovolj zgovoren dokaz, da je sprememba nujno potrebna, je dejal.

Kdo lahko vlada

“Stranka, ki svoj narod zmerja, žali ali zaničuje, ne more in ne sme vladati,” je povedal Möderndorfer in dodal, da “zanemarjanja in podcenjevanja opozicije verjetno niti ni potrebno omenjati”.

Vlada Janeza Janše je po njegovih besedah svoj mandat začela “z najslabšo možno prvo odločitvijo”: novelo zakona o vladi in “spornim prenosom” tožilstva pod pristojnost ministrstva za notranje zadeve. Način, s katerim se je Janša lotil prvega reševanja paketa javnih financ, je “jasno nakazal, kako bo njegova vlada sprejemala najpomembnejše odločitve: rokohitrsko, brez analiz in dialoga ter ob spoštovanju načela deli in vladaj”, je povedal.

Vladajoča stranka je kljub nasprotovanju koalicijskih partnerjev in zavezam iz koalicijske pogodbe po besedah Möderndorferja nadaljevala z ideološkim in kulturnim bojem ter tako med državljane vnašala “še večji nemir in nepotrebne razprtije”. “Priča smo tudi poniževanju, norčevanju in zaničevanju državljanov Republike Slovenije,” je poudaril. Ob tem je kot svetle izjeme Janševe vlade izpostavil sprejem pokojninske reforme in skorajšnjo potrditev delovnopravne zakonodaje.

“Nedomišljena fiskalna politika Janeza Janše je prinesla dodatno recesijo,” je prepričan Möderndorfer. Slovenija mora po njegovem prepričanju spremeniti fiskalno politiko, potrebni bi bili tudi ukrepi na prihodkovni strani proračuna. Sedanja vlada ni več sposobna obvladovati nalog, ki so ji zaupane, meni Möderndorfer. Ob tem je omenil tudi razrešitve in imenovanja na različne funkcije, njihovo število se je po njegovem mnenju stopnjevalo s krizo.

“Mi smo svoj del politične odgovornosti sprejeli”

“Ne dovolimo si očitati, da je PS kriva za neuspešno delovanje vlade Janeza Janše,” je dejal. Kot je spomnil, pa je na razgreto politično situacijo pred mesecem dni udarilo tudi poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, ki najbolj bremeni SDS in PS. “Mi smo svoj del politične odgovornosti sprejeli,” je prepričan Möderndorfer, ki se je Zoranu Jankoviću zahvalil, da se je umaknil z vrha PS in s tem iz državne politike.

Po Möderndorferjevih besedah so potrebne spremembe pri vodenju vlade in umiritev napete politične situacije. “Odgovornost poslancev je, da zaustavijo politično krizo,” je poudaril. Alenka Bratušek je po njegovem prepričanju kompetentna kandidatka, ki bo svojo funkcijo opravljala z iskanjem širšega soglasja med različnimi strankami.

Razprava o konstruktivni nezaupnici se nadaljuje s predstavitvijo Bratuškove, ki ji bo sledil nagovor premiera Janeza Janše. Nato se obeta še predstavitev stališč poslanskih skupin in daljša razprava, ki se bo s tajnim glasovanjem o kandidatki za mandatarko verjetno končala šele pozno zvečer. Še dopoldne so se sicer poslanke in poslanci odločali o podpori vodji poslancev SD Janku Vebru za predsednika DZ in ga tudi izvolili.

STA


Najbolj brano