Moderna odisejada Grčije se je šele začela

Grke je zjutraj pričakala novica, da se bo njihova država najverjetneje uspela izogniti bankrotu. Če so jo politiki sprejeli radostno, so bili drugi predstavniki javnosti precej bolj previdni. Grški sindikati so za sredo napovedali nov protest, mediji so opozorili, da gre za zgolj začasno rešitev, analitiki pa so izpostavili pasti nočnega dogovora.

Naslovnica levičarskega časnika Ta Nea je korpulentnega grškega finančnega ministra Evangelosa Venizelosa in precej bolj drobnega premierja Lukasa Papademosa prikazala kot Asterixa in Obelixa, ki rešujeta Grčijo Foto: Yves Herman
Naslovnica levičarskega časnika Ta Nea je korpulentnega grškega finančnega ministra Evangelosa Venizelosa in precej bolj drobnega premierja Lukasa Papademosa prikazala kot Asterixa in Obelixa, ki rešujeta Grčijo Foto: Yves Herman

ATENE> Grški sindikati še naprej ostro nasprotujejo dodatnim varčevalnim ukrepom, ki so bili pogoj, da so finančni ministri držav z evrom ponoči v Bruslju sprejeli dogovor o novi pomoči Grčiji, ki vključuje 130 milijard evrov javne pomoči in prispevek zasebnih upnikov, ki naj bi državi odpisali za 107 milijard evrov dolgov.

Carčevanje bo prizadelo upokojencem javni in zasebni sektor

Glede na novo zakonodajo, ki bo na klopeh grških poslancev še danes, varčevanje ne bo prizadelo le javnih uslužbencev in upokojencev, temveč tudi zaposlene v zasebnem sektorju. Grške oblasti so namreč predvidele 22-odstotno krčenje minimalne plače. Skladno s tem so grški sindikati za sredo napovedali nov protest pred stavbo parlamenta v Atenah.

Dogovor Grke ne osrečuje

Pesimizem veje tudi iz odzivov posameznih Grkov. “Dogovor me ne osrečuje, saj za nas pomeni nova bremena posojil, posojil, posojil. Posojilom ni videti konca,” je izid zasedanja evroskupine komentiral atenski arhitekt Valia Roku.

“Čutim olajšanje, ker je moja država uspela uiti nevarnosti, ki ji je grozila ta trenutek. Hkrati pa me skrbi, da naši partnerji v območju evra kot garancijo od nas zahtevajo spremembe ustave. Zdi se mi, da je to precej ekscesna zahteva, ki gre prek principa solidarnosti,” pa je poudaril atenski odvetnik George Sabalos.

Grčijo čakajo nova žrtvovanja in težave

Brez pretiranega navdušenja so novico o dogovoru glede drugega programa pomoči državi sprejeli tudi grški mediji. Večinsko mnenje je, da gre za začasno rešitev grške dolžniške krize, a razlogov za slavje ni. Obenem novinarji opozarjajo, da je za Grčijo nastopil čas gospodarskega prestrukturiranja in prilagoditve novemu načinu delovanja družbe in gospodarstva.

Levo liberalno usmerjeni časnik Ta Nea je v uredniškem komentarju zapisal, da Grčijo čakajo nova žrtvovanja in težave, a država je dobila vsaj priložnost, ki jo mora izkoristiti.

Naslovnica časnika je korpulentnega grškega finančnega ministra Evangelosa Venizelosa in precej bolj drobnega premierja Lukasa Papademosa prikazala kot Asterixa in Obelixa, ki rešujeta Grčijo.

Nekateri časniki, kot je neodvisni Ethnos, pa so opozorili, da so Grki za trenutne težave v veliki meri odgovorni sami in da nikoli ne smejo več dovoliti, da država tako iztiri. Evropske partnerje pa so pozvali, naj Grčiji pomagajo, da začne njeno gospodarstvo zopet rasti. V nasprotnem primeru bo treba državo znova reševati.

Skeptični so tudi tuji strokovnjaki

Grški ekonomisti in analitiki so medtem poudarili, da bo glede na novi program Grčija predmet zelo poostrenega nadzora. Med ekonomisti je prevladalo mnenje, da se je moderna odisejada Grčije šele začela in da cilj znižati javni dolg države do leta 2020 na 120,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) ni nujno dosegljiv.

Skeptični so tudi tuji strokovnjaki. Ekonomist ING Carsten Brzeski je več kot 12-urna pogajanja v Bruslju označil za “maratonsko srečanje v okviru maratona brez konca”. O zeleni luči finančnih ministrov držav z evrom drugi pomoči Grčiji je menil še: “Zgleda kot dogovor, deluje kot dogovor, skoraj je dogovor.”

STA


Najbolj brano