Mladinski svet za priznavanje neformalnega znanja

Mladi si znanja in kompetence nabirajo v različnih okoljih. Nekaj se naučimo v šoli, veliko pa tudi v okviru prostovoljskega dela, v okviru mladinskih organizacij in študentskega dela. “Prav bi bilo, da se to znanje nekje beleži, ovrednoti in prizna,” je na konferenci Priznajmo neformalno poudarila predsednica Mladinskega sveta Slovenije Tea Jarc.

Odprtje konference Priznajmo neformalno, ki jo organizira Mladinski svet Slovenije, na njej pa je zbrane nagovoril minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo Foto: STA
Odprtje konference Priznajmo neformalno, ki jo organizira Mladinski svet Slovenije, na njej pa je zbrane nagovoril minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo Foto: STA

LJUBLJANA > Tea Jarc je povedala, da je Mladinski svet Slovenije že oktobra lani organiziral mednarodni simpozij na temo neformalnega izobraževanja. “Rezultat simpozija je resolucija, ki prepozna problematiko, ključno stanje, pa tudi rešitve za različne segmente priznavanja neformalnega izobraževanja,” je dodala in pojasnila, da gre tu predvsem za priznavanje v formalnem sistemu, v prehodu mladih na trg dela, v samem mladinskem sektorju ter na sistemski ravni s strani ministrstva.

Konference se je udeležil tudi minister za izobraževanje Jernej Pikalo. Poudaril je, da je treba vzpostaviti ločnico med formalnimi in neformalnimi kompetencami: “Jasno je, da morajo biti neformalne kompetence zabeležene in priznane, vendar po mojem mnenju neformalne kompetence niso formalna znanja in neformalne kompetence ne bodo in ne morejo zamenjati formalnih kompetenc.”

Opozoril je, da morajo neformalne kompetence priznati predvsem delodajalci. Brez tega beleženje neformalnih kompetenc po njegovem prepričanju nima teže. Še posebej je to pomembno v zasebnem sektorju, kar bo po njegovi oceni težava. “Če vprašate moje prijatelje, ki so mladi podjetniki, jih to ne zanima. Mogoče se res pogovarjam samo z nekaterimi, ampak vse ideje beleženja in priznavanja jih ne zanimajo, kar pa ne pomeni, da jih ne moremo spodbuditi k temu,” je povedal Pikalo. Treba je prepoznati potencial ljudi, še posebej mladih, in se zavedati, da ljudje niso le strošek, je povedal minister.

Drugačne izkušnje ima Simona Muršec iz Mladinskega sveta. Kot je pojasnila, so se v svetu v zadnjih tednih uspeli sestati s predstavniki nekaterih akterjev, ki so za področje priznavanja neformalnega izobraževanja pomembni. Med drugim z Gospodarsko zbornico Slovenije in Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije. “Od vseh deležnikov, s katerimi so se sestali, so delodajalci še najbolj odprti,” je dejala.

Med cilji konference je Murščeva poudarila nadaljevanje poti, ki so jo začrtali z resolucijo. Želijo si identificirati ključne ovire po posameznem področju priznavanja in zanje najti tudi rešitve.

STA


Najbolj brano