Mirko Tuš se je znašel v preiskavi

Ljubljanski preiskovalni sodnik je uvedel preiskavo zoper lastnika celjske trgovske verige Mirka Tuša v primeru domnevno sporne podelitve radijskih frekvenc mobilnemu operaterju Tušmobil, danes poroča časnik Žurnal24.

Ljubljanski preiskovalni sodnik je uvedel preiskavo zoper lastnika celjske trgovske verige Mirka Tuša v primeru domnevno sporne podelitve radijskih frekvenc mobilnemu operaterju Tušmobil Foto: Facebook/Mirkotus
Ljubljanski preiskovalni sodnik je uvedel preiskavo zoper lastnika celjske trgovske verige Mirka Tuša v primeru domnevno sporne podelitve radijskih frekvenc mobilnemu operaterju Tušmobil Foto: Facebook/Mirkotus

LJUBLJANA > Preiskavo zahtevajo ljubljanski tožilci, ki Mirku Tušu očitajo podkupovanje nekdanjega šefa državne agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) Tomaža Simoniča. V zameno za stanovanje Simoniču v Piranu naj bi Apek brezplačno podelil frekvence Tušmobilu.

“Sklep o uvedbi preiskave smo prejeli 10. junija,” pojasnjujejo na tožilstvu. Simoniču očitajo zlorabo uradnega položaja in jemanje podkupnine, Tušu pa dajanje podkupnine. Na sodišču poudarjajo, da jim sklepa o uvedbi preiskave osumljencema še ni uspelo vročiti po pošti, zato uvedba preiskave še ni pravnomočna.

Za kaznivo dejanje jemanje podkupnine je predpisana zaporna kazen do osem let, za dajanje podkupnine do pet let, za zlorabo uradnega položaja ali uradni pravic pa do osem let.

Vlada je Simoniča z mesta direktorja Apeka razrešila že 26. novembra 2009 na predlog takratnega ministra Gregorja Golobiča, kot razlog pa navedla kršenje določb zakona in predpisov, povezanih z brezplačno podelitvijo frekvenc za mobilno telefonijo UMTS družbi Tušmobil.

Po nemalo zapletih v zvezi s Simoničevo razrešitvijo, ko je informacije v zvezi s tem od Slovenije zahtevala tudi Evropska komisija, Simonič pa je po sodni poti dosegel razveljavitev vladnega sklepa, ga je vlada 13. maja 2010 ponovno razrešila z mesta direktorja agencije.

Kriminalisti so nato februarja 2011 v obsežni akciji na območju več policijskih uprav petim osebam začasno odvzeli prostost. Pri tem so se mudili tudi na sedežu družbe Tušmobil v Ljubljani, na sedežu Tuš Holdinga v Celju in na Apeku.

Novembra 2011 so kriminalisti zaradi suma storitve več kaznivih dejanj jemanja oziroma dajanja podkupnine ter zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pri podeljevanju koncesij za mobilno telefonijo kazensko ovadili pet fizičnih oseb v starosti od 33 do 54 let iz Slovenije in dve pravni osebi s sedežem v Sloveniji.

V predkazenskem postopku so kriminalisti ugotovili, da je uradna oseba zlorabila svoj uradni položaj pri podelitvi koncesij za uporabo GSM-frekvenc v letu 2006. V letu 2008 pa je ta ista oseba osumljena sprejemanja podkupnine v protivrednosti približno 80.000 evrov pri dodelitvi koncesije za uporabo UMTS-frekvenc, v zameno za ugodnosti pri dodelitvi frekvence. Druge ovadene osebe so osumljene storitve kaznivega dejanja dajanja podkupnine, prav tako v zvezi s pridobitvijo omenjenih koncesij.

STA


Najbolj brano