Ministrstvo: Umeščanje plinovoda v sodelovanju s stroko in javnostjo

Potem ko sta Slovenija in Rusija v torek zapečatili naložbo v slovenski del Južnega toka, so danes na ministrstvu za infrastrukturo in prostor zatrdili, da bo umeščanje plinovoda v prostor potekalo skladno z zakonodajo ter da se bo usklajevalo s strokovnimi in zainteresiranimi javnostmi.

Začetka gradnje slovenskega  dela Južnega toka ni pričakovati pred letom 2014
Začetka gradnje slovenskega dela Južnega toka ni pričakovati pred letom 2014 

LJUBLJANA> Slovenija bo s plinovodom Južni tok, ko bo projekt začel obratovati, po navedbah ministrstva dobila bistveno bolj prepoznavno in pomembno vlogo na evropskem infrastrukturnem zemljevidu plinovodnih omrežij, predvsem v smislu diverzifikacije transportnih poti, novih povezav in dodane vrednosti obratovanja in upravljanja velikega energetskega sistema.

Projekt umestitve šele v začetni fazi

Današnje ocene nekaterih občin, da naj bi bila umestitev plinovoda v prostor “zelo težka, praktično nemogoča”, so preuranjene, poudarjajo na ministrstvu in dodajajo, da je potek umestitve plinovoda v prostor šele v začetni fazi. Investitor pripravlja variantne rešitve možnega poteka plinovoda preko Slovenije.

Naložbo v slovenski del Južnega toka, ki predstavlja dokončno odobritev gradnje slovenskega dela plinovoda Južni tok, sta Slovenija in Rusija potrdili v torek v okviru obiska premiera Janeza Janše v Rusiji.

Gradnja skoraj 2500 kilometrov dolgega plinovoda Južni tok, ki bo ruski plin prek Bolgarije, Srbije, Madžarske in Slovenije pripeljal v Italijo, se bo predvidoma začela decembra letos, končana pa naj bi bila do leta 2015.

Pred letom 2014 še ne bodo gradili

Gazprom bo po napovedih danes podpisal še investicijski sporazum z Bolgarijo, zadnjo tranzitno državo, s katero še ni podpisana končna investicijska odločitev o gradnji plinovoda. V sredo so sprejeli investicijsko odločitev za del plinovoda, ki bo potekal po morju.

Naložba v Sloveniji, kjer gradnje ni pričakovati pred letom 2014, je vredna milijardo evrov. Preko Južnega toka bodo lahko v Evropo letno dobavili 63 milijard kubičnih metrov plina.

STA


Najbolj brano