Ministrstvo: Stavkajoči javni uslužbenci ne bodo dobili nadomestila plače

Javni uslužbenci, ki se bodo v sredo udeležili splošne stavke javnega sektorja, niso upravičeni do nadomestila plače, so pojasnili na ministrstvu za pravosodje in javno upravo.

Javni uslužbenci, ki se bodo v sredo udeležili splošne stavke javnega sektorja, niso upravičeni do nadomestila plače, so  pojasnili na ministrstvu za pravosodje in javno upravo
Javni uslužbenci, ki se bodo v sredo udeležili splošne stavke javnega sektorja, niso upravičeni do nadomestila plače, so pojasnili na ministrstvu za pravosodje in javno upravo 

LJUBLJANA> Kot pojasnjujejo, iz stavkovnih zahtev izhaja, da stavka ni napovedana zaradi neizpolnjevanja oz. kršitev določil kolektivnih pogodb, kar je osnova za nadomestilo.

Zakon o stavki v drugem odstavku 13. člena določa, da delavci, ki sodelujejo v stavki, uveljavljajo temeljne pravice iz delovnega razmerja, razen pravice do nadomestila plače. Praviloma torej delavci v času stavke nimajo pravice do plače, razen če ni drugače določeno v kolektivnih pogodbah ali splošnih aktih, kar zakon v tretjem odstavku 13. člena izrecno dopušča, so zapisali na ministrstvu. Materialno nadomestilo med stavko se lahko uveljavi tudi z dogovorom v sporazumu o prenehanju stavke.

Nadomestilo v primeru kršenja pogodbe

V skladu z 19. členom kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti so delavci upravičeni do nadomestila za čas stavke le, če stavkajo zaradi neizpolnjevanja določil kolektivne pogodbe in kršitev pogodbe ugotovi pristojni organ. Pripada jim nadomestilo v višini plače, kot da bi delali, in gre v breme delodajalca, so pojasnili.

Predstojniki organov oziroma poslovodni organi oseb javnega prava morajo po navedbah ministrstva pri ugotavljanju pravice do nadomestila plače poleg omenjenega določila kolektivne pogodbe upoštevati tudi morebitna določila področnih zakonov, kolektivnih pogodb in splošnih aktov. Nekateri področni zakoni, podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe namreč določajo omejitve pravice do stavke ter naloge, ki jih je med stavko treba opravljati. Ker je samo izvrševanje stavke urejeno drugače, je tudi pravico do nadomestila plače treba po navedbah ministrstva presojati na drugačen način.

Razprava o nadomestilu že ob lanski stavki

Na ministrstvu na podlagi prejetih stavkovnih zahtev ugotavljajo, da splošna stavka javnega sektorja ni napovedana zaradi neizpolnjevanja oziroma kršitev določil kolektivnih pogodb, temveč predvsem zaradi nestrinjanja z znižanimi sredstvi za plače zaposlenih v javnem sektorju v letih 2013 in 2014 ter s tem povezanimi ukrepi za poslovanje javnega sektorja v okviru nižjih sredstev, so še zapisali na ministrstvu.

Tudi ob stavki aprila lani se je med vlado in sindikati vnela razprava, ali so stavkajoči upravičeni do nadomestila plače. To sta se strani dogovorili v okviru stavkovnega sporazuma, tako so stavkajoči prejeli plačo za dan stavke pri naslednjem izplačilu.

STA


Najbolj brano