Minister priznal, da sta Italija in Bruselj pritiskala

Proti! Slovenija ni podlegla pritiskom in se je izrekla proti seznamu prednostnih energetskih projektov. Na njem je sicer sedem slovenskih projektov, a Slovenija bo proti, vse dokler bo tam tudi italijanski plinski terminal Žavlje, je poudaril minister za infrastrukturo Samo Omerzel.

BRUSELJ > Italijansko zamegljevanje s preimenovanjem projekta v “plinski terminal v severnem Jadranu” Slovenije ga na koncu ni prepričalo. “Bili smo si na jasnem, da gre za istega investitorja in isto lokacijo. Torej, da gre za isti projekt,” je včeraj ocenil Samo Omerzel.

Spomnil je, da se je slovenska stran vsa leta trudila doseči skupno rešitev z Italijani, a so se sosedje vseskozi obnašali “zelo ignorantsko”.

“Slovenci smo pokazali, da smo se pripravljeni boriti za naše interese,” je prepričan Omerzel. Priznal je tudi, da je bila Slovenija v teh dneh zaradi žaveljskega terminala pod hudim pritiskom Bruslja in Italije. “Vendar so naši pogoji jasni,” je dejal. Naša vlada je namreč včeraj zjutraj na dopisni seji sklenila, da bo Slovenija nasprotovala prednostnemu seznamu seznamu, dokler bo na njen tudi terminal Žavlje. “Odločili smo se, da bomo vztrajali pri svojem, saj je ta projekt okoljsko sporen,” je poudaril.

Naj ga premaknejo proti Benetkam

Vse druge države so glasovale za potrditev seznama, a zaradi okoljskih posledic žaveljskega terminala je imela pripombe tudi Avstrija, je povedal minister. “Za Slovenijo je italijanski terminal sprejemljiv, če ga premaknejo bližje Benetkam,” je še pojasnil Omerzel.

Vlada je ponovila, da ima načrtovani italijanski terminal v Žavljah tik ob slovenski meji prevelike neposredne negativne okoljske, družbeno-ekonomske, prometne in varnostne vplive. Gre za promet z ladjami s posebnim režimom, vplive na okolje zaradi zastarele tehnologije in uporabe klora ter vplive živega srebra iz sedimenta na zdravje in morsko okolje.

Evropska komisija je po glasovanju sporočila, da bo slovensko stališče vzela na znanje pri sprejemanju končnega seznama projektov v skupnem interesu, ki bo oktobra. Slovenijo in Italijo pa je pozvala, naj do takrat najdeta skupno rešitev. “Boj z Italijo bo pester in hud,” je dejal Omerzel. Pričakuje pa, da bo Evropska komisija sporni projekt umaknila s seznama, če Slovenija in Italija ne bosta dosegli soglasja.

Med sedmimi projekti tudi primorski

Minister je v pogovoru z novinarji zavrnil morebitne pomisleke, da bi Italija lahko zaradi slovenske odločne drže problematizirala slovenske projekte.

Poleg tega je slovenska vlada prepričana, da z glasovanjem “proti” ni ogrozila sedem slovenskih projektov, ki jih je uspela uvrstiti na omenjeni seznam 130 prednostnih evropskih energetskih projektov. “Naši projekti so še vedno prepoznani kot evropsko pomembni,” so v obrazložitvi glasovanja poudarili na vladi.

Med sedmimi projekti, ki so skupaj vredni 1,2 miljarde evrov, je tudi nekaj primorskih: čezmejna plinovoda Kalce-Jelšane in Šempeter-Vodice, čezmejna elektroenergetska povezava Okroglo-Videm ter enosmerni kablovod 500 kilovoltov Salgared-Divača.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano