Minister: “800 na novo zaposlenih? To ne drži.”

Podatek, da naj bi letos v javnem sektorju na račun zdravstva na novo zaposlili 800 ljudi, ni točen, sporoča zdravstveno ministrstvo. Uradni podatek agencije za javnopravne evidence (Ajpesa) je matematični izračun opravljenih delovnih ur v ministrstvu za javno upravo.

V zdravstvu so sicer tudi zaposlovali, a le v tistih zavodih, ki so v pristojnosti občin
V zdravstvu so sicer tudi zaposlovali, a le v tistih zavodih, ki so v pristojnosti občin 

LJUBLJANA > Razmere v zdravstvenih ustanovah pa so različne - tam, kjer so ustanoviteljice občine, so res dodatno zaposlovali, tam, kjer je ustanoviteljica država, pa se je število zaposlenih skrčilo.

“Podatek o 800 novih zaposlitvah v zdravstvu je napačen in interpretiran na podlagi podatkov, ki jih Ajpes obravnava po svoji metodologiji,” so novico o množičnem novem zaposlovanju demantirali na ministrstvu za zdravje.

Kako pa je Ajpes sploh prišel do takšne številke? Ministrstvo pojasnjuje: “Zato, ker ta njihov izračun spremlja število zaposlenih v javnem sektorju na podlagi delovnih ur, na slednje pa imajo vpliv različni dejavniki. Ti so: dejansko število zaposlenih, število delovnih dni in praznikov v mesecu, število ur odsotnosti v mesecu, izplačilo nadurnega dela, pa tudi odločitev posameznikov, ali se opravljene ure prek delovnega časa izplačajo v obliki nadur oziroma se koristijo v obliki prostih ur, in podobno.”

Ministrstvo poudarja, da je metodologija Ajpesa za ocenjevanje zaposlenosti v zdravstvu neprimerna: “Delo v zdravstvu, še zlasti v bolnišnicah, ni primerljivo z nekaterimi drugimi poklici v javni upravi. V bolnišnicah, poteka delo zaradi zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva 24 ur dnevno. To pa se odraža v deležu zaposlenih na podlagi delovnih ur, ki znaša, denimo v bolnišnicah, okrog šest odstotkov vseh opravljenih ur.” Analizirali so Ajpesove podatke o navedbah zaposlenih za področje zdravstva in ugotavljajo, da je bilo na “podlagi Ajpesovih izračunov v javnih zdravstvenih zavodih v juniju letos zaposlenih - na podlagi delovnih ur - 33.453 ljudi, kar je za 43 oziroma za 0,13 odstotka več kot junija lani”.

Ugotovili so, da se je število zaposlenih najbolj povečalo v zdravstvenih domovih in lekarnah; to so zdravstveni zavodi, kjer so ustanoviteljice občine. “V skladu z ZUJF so v teh zavodih tudi občine pristojne za izdajo soglasij za zaposlovanje,” ugotavlja ministrstvo.

Povsem drugače je v bolnišnicah in območnih zavodih za zdravstveno varstvo, kjer je ustanoviteljica država: “Tam se število zaposlenih zmanjšuje. V bolnišnicah se je število zaposlenih v obdobju od junija lani do junija letos zmanjšalo za 48 zaposlenih oziroma za 0,21 odstotka.”

JASNA ARKO


Najbolj brano