Miljak z grozilnim pismom skrbnikom parka v Jasenovcu

Direktorica in pet zaposlenih v javni ustanovi Spominski park Jasenovac je v nedeljo prijelo grozilno elektronsko pošto s fotografijami izstrelka. Označili so jih za “antihrvate” in “izdajalce”, ki “razširjajo četniško propagando”.

Direktorica parka Nataša Jovičić je za hrvaške medije potrdila, da je prejela grozilno elektronsko pošto s podpisom predsednika skrajne desničarske Hrvaške čiste stranke prava  Josipa Miljaka (na fotografiji v sredini) Foto: Vir: Vecernji.Hr
Direktorica parka Nataša Jovičić je za hrvaške medije potrdila, da je prejela grozilno elektronsko pošto s podpisom predsednika skrajne desničarske Hrvaške čiste stranke prava Josipa Miljaka (na fotografiji v sredini) Foto: Vir: Vecernji.Hr

ZAGREB > Direktorica parka Nataša Jovičić je za hrvaške medije potrdila, da je prejela grozilno elektronsko pošto s podpisom predsednika skrajne desničarske Hrvaške čiste stranke prava (HČSP) Josipa Miljaka. Jovičićevo je obtožil, da "razširja laži in sovraštvo, čeprav jo plačuje hrvaška država". Pismo je sklenil z ustaškim pozdravom "Za dom spremni".

Na Hrvaškem so zagovorniki ustaškega režima vse glasnejši, kar je mogoče slišati ne le na nogometnih stadionih ali na koncertih nekaterih izvajalcev, kot je Marko Perković Thompson, temveč tudi v politiki. Prejšnji teden je neodvisni svetnik Igor Barak v občini Matulji nedaleč od Reke kolege na seji pozdravil z dvignjeno desnico in ustaškim pozdravom.

Miljak “stoji za vsako črko in vejico”

Miljak je za današnji Večernji list potrdil, da je poslal pismo Jovičićevi ter da "stoji za vsako črko in vejico". Svojih groženj ni želel komentirati.

Anonimno grozilno elektronsko pošto so dobili tudi štirje kustosi spominskega parka in vodja računovodstva oziroma vsi zaposleni, ki imajo javno objavljen elektronski naslov.

Jovičićeva je ocenila, da gre za odprt poziv k likvidaciji, ne le zaposlenih temveč tudi vseh drugih, ki mislijo podobno, se pravi hrvaške vlade, predsednika republike in večine političnih strank. Zahtevala je javno zaščito ter o vsem obvestila policijo, ki preiskuje dogodek.

Spominski park Jasenovac so zgradili na območju nekdanjega ustaškega koncentracijskega taborišča iz druge svetovne vojne, v katerem je po uradnih hrvaških podatkih umrlo približno 70.000 ljudi, predvsem Srbov, Judov in Romov ter tudi Hrvatov, ki so nasprotovali takratni Neodvisni državi Hrvaški (NDH).

Imajo tudi poslanko v Evropskem parlamentu

HČSP je znana po svojem povzdigovanju ustaškega režima. Na parlamentarnih volitvah leta 2011 so bili v koaliciji s Hrvaško stranko prava Ante Starčević (HSP AS), ki je takrat dobila poslanca v hrvaškem saboru. Predsednica HSP AS Ruža Tomašić je bila letos izvoljena za poslanko v Evropskem parlamentu.

STA


Najbolj brano