Miha Brejc je izstopil iz SDS

Dolgoletni vidni član SDS Miha Brejc je po poročanju današnjega Večera izstopil iz stranke. Odnosi med Brejcem in predsednikom SDS Janezom Janšo so se po navedbah Večera nenadoma poslabšali, ko se je svojega strankarskega projekta lotil Gregor Virant, ki je sicer Brejčev zet.

Miha Brejc Foto: Daniel Novakovič/Sta
Miha Brejc Foto: Daniel Novakovič/Sta

LJUBLJANA>Miha Brejc je bil tri mandate podpredsednik stranke, poslanec, tudi v Evropskem parlamentu, minister v Bajukovi vladi, direktor Varnostno-informativne službe. Po navedbah Večera je veljal tudi za enega ključnih ljudi iz kroga predsednika SDS Janeza Janše. Iz politike se je Brejc v zadnjem obdobju opazno umaknil, a je vseeno ostal član izvršilnega odbora SDS in strankin občinski svetnik v Domžalah.

V Državljanski listi so pojasnili, da Miha Brejc ni član stranke in ni sodeloval pri njenem ustanavljanju. Virant je v odzivu pojasnil, da je izstop Brejca iz SDS njegova osebna odločitev, zato je ne bo komentiral. Dodal je, da Brejc pri ustanavljanju Državljanske liste ni sodeloval in da se je po volitvah zavzemal za sklenitev koalicije med SDS in Državljansko listo. “Odnos njegove bivše stranke SDS do njega po oktobru 2011 ocenjujem kot nerazumljiv, neetičen in po človeški plati nesprejemljiv,” je ocenil Virant.

Z ustanavljanjem Virantove stranke nima nič

Odstopno izjavo je posredoval centrali v Ljubljani in tudi lokalnemu odboru stranke v Domžalah, odstopil pa je tudi kot domžalski občinski svetnik. “Nobenih konfliktov, napetosti v stranki nisem želel, zato sem to storil v tišini. Saj niti ni pomembno, če sem šel. Stranki, ki sem ji tako dolgo pripadal in zanjo delal, želim še vedno vse najboljše,” je za Večer pojasnil Brejc.

Nekdanji podpredsednik SDS je javno že jasno povedal, da s projektom ustanavljanja Virantove stranke nima nič, a so mu nekateri v njegovi zdaj že nekdanji stranki očitno pripisali ključno (so)avtorstvo, ugotavlja časnik.

Virant je Brejca vprašal za nasvet

Virant je 10. oktobra lani Brejcu povedal, da razmišljajo s somišljeniki o ustanovitvi stranke. “Vprašal me je za nasvet in dejal sem mu, naj takoj o tem seznani Janšo,” je za časnik pojasnil Brejc. Janša je po njegovih besedah mislil, da je odigral pomembno vlogo pri tem in vso komunikacijo z Brejcem prekinil.

Brejc je pojasnil, da je bil Janšev odnos do njega od takrat hladen, ni dobival več vabil na izvršilni odbor, prav tako ne za svet stranke, niti drugih internih obvestil, ki so bila sicer poslana članstvu. Zadeva je postala za Brejca nevzdržna, zato je Janši in članom izvršilnega odbora poslal izjavo, da zaradi njihovega kršenja pravil SDS izstopa iz izvršilnega odbora. Ker se v nekaj tednih ni nič zgodilo, je izstopil iz SDS. Brejc je za Večer dejal, da si zdaj želi predvsem mir.

SDS: Brejc je nagovarjal člana občinskega vodstva SDS za kandidaturo na listi takrat še skrivnostne nove stranke

Iz SDS so sporočili, da se je Brejc za izstop iz stranke dejansko očitno odločil že avgusta 2011, “ko je nagovarjal člana občinskega vodstva SDS za kandidaturo na listi takrat še skrivnostne nove stranke, o kateri v SDS nismo vedeli ničesar”. Dogodki, ki so sledili, in njegov formalni izstop iz stranke je bil potem po mnenju SDS zgolj logična posledica teh ravnanj.

Pojasnili so, da so se bili v SDS prisiljeni soočiti s to potezo “v najbolj občutljivem, predvolilnem času, danes pa se s tem že dolgo ne ukvarjamo več in ne gojimo nobenih zamer”. Zdi se jim povsem normalno, da se nekdo tudi formalno priključil tisti stranki, za katero je nabiral kandidate za volitve in v kateri so tudi vsi njegovi najožji družinski člani, so še pojasnili v SDS.

STA


Najbolj brano