Mesić: to je banditizem nekega finskega državnega organa

Nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić se je ostro odzval na trditve finskega tožilstva, da je med tremi osebami na Hrvaškem, ki so prejele podkupnino pri prodajo oklepnikov finske Patrie hrvaški vojski.

Stipe Mesić Foto: STA
Stipe Mesić Foto: STA

ZAGREB > Stipe Mesić je napovedal, da bo povabil na pogovor finskega veleposlanika na Hrvaškem in bo zahteval uradno opravičilo finske države.

V finski obtožnici so zapisali, da je Patria namenila pet odstotkov vrednosti posla podkupninam na Hrvaškem. Nekdanjemu direktorju hrvaške družbe Đuro Đaković Bartolu Jerkoviću naj bi namenili dva odstotka, Mesiću in nekdanjemu premierju Franju Greguriću po odstotek, peti odstotek pa naj bi bil mišljen za poslovneža Walterja Wolfa ali osebo, za katero še niso ugotovili identitete, poroča Jutarnji list.

“To je banditizem. Državni banditizem nekega finskega državnega organa, ki bi moral biti resen. Nedopustno,” je Mesićevo izjavo povzel danes Jutarnji list.

Prejel naj bi 630.000 evrov podkupnine

Časnik spominja, da finsko tožilstvo omenja Mesića kot nekdanjega poveljnika hrvaških oboroženih sil, ki je lahko vplival na odločitev pri izbiri ponudnika na razpisu za nakup vojaških vozil finskega proizvajalca Patria.

Za to naj bi prejel 630.000 evrov podkupnine, tako kot nekdanji premier Gregurić ter Wolf, medtem ko naj bi Jerković prejel dvakrat več denarja.

“Nisem imel možnosti, da bi posredoval pri oklepnikih, niti si tega nisem želel. Takratni (obrambni) minister ( Berislav Rončević ) se v tem času sploh ni želel pogovarjati z menoj. Bil sem v sporu z obrambnim ministrstvom glede nakupa tovornjakov, ki mi je bila sumljiva in na katero sem opozoril,” je dejal Mesić.

Spomnil je, da je obrambno ministrstvo imenovalo strokovno komisijo, ki je odločala o nakupu oklepnikov. O odločitvi pa ni vedel nič, dokler ni bilo objavljeno, da je bila ponudba Patrie najboljša.

Mesić je tudi za današnji Večernji list dejal, da je bil edina njegova povezava s komisijo član te komisije in njegov nekdanji svetovalec za nacionalno varnost Vlatko Cvrtila. Trdi, da je bil Cvrtila v ZDA, medtem ko je komisija odločala o nakupu oklepnikov.

Za Wolfa je slišal, Jerkovića ne pozna

nekdanji hrvaški predsednik poudarja, da se ni nikoli srečal z nobenim predstavnikom Patrie niti s kakim od njihovih lobistov. Potrdil je, da se poznata le z Gregurićem. Za Wolfa je le slišal, medtem ko Jerkovića ne pozna.

Po Mesićevih ugotovitvah se je celotna zgodba o njegovi domnevni vpletenosti pojavila v pogovoru med enim izmed članov uprave Patrie in enega njihovih lobistov.

“Lobist je dejal, da pozna Gregurića, ki je z menoj v dobrih odnosih, jaz pa naj bi imel vpliv na nekega hrvaškega generala. A je to dokaz? Kakšni so to pravni standardi, da se nekoga na podlagi pogovora tretjih oseb povezuje s tako resnim kaznivim dejanjem,” je vprašal Mesić, ki ravno zaradi tega pričakuje opravičilo Finske.

Gregurić je v sredo za Večernji list zavrnil finske obtožbe kot popolnoma neutemeljene. Potrdil je, da se je o domnevni podkupnini nekajkrat pogovarjal s predstavniki hrvaškega tožilstva. Ime Franja Gregurića hrvaški mediji povezujejo z orožarskimi posli še iz časov Jugoslavije, ko je bil direktor v podjetju Astra. Hrvaški premier je bil od julija 1991 do avgusta 1992.

Sojenje na Finskem naj bi se začelo 4. septembra.

STA


Najbolj brano