Merilnik krvnega sladkorja pokazal napačen rezultat

Potem ko je proizvajalec merilnikov krvnega sladkorja pri diabetikih LifeScan v ponedeljek odpoklical tri modele svojih merilnikov, so dodatno sporočili, da se je poročilo o “resnem neželenem dogodku”, ki ga je podjetje omenilo v ponedeljkovem sporočilu o odpoklicu, nanašalo na smrt bolnika. Vseh okoliščin primera ne poznajo.

Fotografija je simoblična
Fotografija je simoblična 

LJUBLJANA> Iz LifeScana, ki proizvaja merilnike krvnega sladkorja pri diabetikih, so v ponedeljek sporočili, da so se odločili za odpoklic in zamenjavo treh modelov svojih merilnikov, ki pri ekstremno visokih ravneh krvnega sladkorja ne delujejo ustrezno in kažejo nižjo raven sladkorja, kot je v resnici. V Sloveniji je od teh treh merilnikov na voljo le model OneTouch Verio Pro, ki ga uporablja 2753 diabetikov.

Smrt belgijskega bolnika

Prav za merilnik OneTouch Verio Pro je LifeScan prejel eno poročilo o resnem neželenem dogodku, so zapisali v ponedeljkovem sporočilu.

Nato pa so dodatno sporočili, da se je to poročilo nanašalo na bolnika v Belgiji, ki je imel ekstremno visok krvni sladkor. “Izvajalec zdravstvenih storitev, ki je pregledal bolnika, je uporabil merilnik OneTouch Verio Pro in dobil nepravilen, nizek rezultat,” so zapisali in dodali, da je bolnik pozneje umrl zaradi srčnega zastoja, ki je bil posledica hiperkalijemije, torej visoke koncentracije kalija v krvi. Do hiperkalijemije lahko privede tudi visok krvni sladkor.

V LifeScanu poudarjajo, da niso ugotovili, ali je bil merilnik vzročni dejavnik pri smrti bolnika. Prav tako ima podjetje na voljo le omejene informacije o pacientu. “Ne poznamo vseh okoliščin primera in ali je bolnik imel morebitne spremljajoče bolezni,” so zapisali.

Nemudoma prenehati z uporabo merilnika

V LifeScanu vsem uporabnikom omenjenega merilnika svetujejo, naj ga nemudoma nehajo uporabljati in za merjenje ravni glukoze v krvi uporabijo drugo metodo. Poleg tega naj uporabniki pokličejo oddelek za stike s strankami LifeScan na brezplačno telefonsko številko 080/14-41 in se dogovorijo za prevzem brezplačnega nadomestnega merilnika.

Drugje po svetu poleg merilnikov OneTouch Verio Pro odpoklicujejo tudi merilnika OneTouch Verio IQ in OneTouch Verio Pro+, ki prav tako ne kažeta pravilne vrednosti pri ekstremno visokih vrednostih krvnega sladkorja. A ta dva merilnika v Sloveniji nista na voljo.

Če merilnik pokaže nižjo vrednost sladkorja v krvi, kot je dejanska, lahko to privede do napačnega oziroma zakasnelega zdravljenja ekstremne hiperglikemije, kar lahko povzroči resne posledice. Verjetnost pojava ekstremno visokih ravni krvnega sladkorja je po njihovih navedbah majhna, če pa do takšne ravni krvnega sladkorja pride, to predstavlja resno tveganje za zdravje in zahteva takojšnjo zdravstveno obravnavo.

STA


Najbolj brano