Mercata je šla v stečaj

Mercata ni prepričala sodišča: včeraj je ustavilo postopek prisilne poravnave in začelo stečajni postopek.

Glavna naložba Mercate je 24-odstotni delež v Splošni plovbi Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Glavna naložba Mercate je 24-odstotni delež v Splošni plovbi Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Mercata je bila v postopku prisilne poravnave od lanskega novembra, že februarja pa je največji upnik, nemški ladjar Döhle vložil ugovor proti vodenju postopka ter predlagal stečaj. Ljubljansko okrožno sodišče je včeraj pritrdilo njegovi oceni, da ni zadostne verjetnosti, da bi Mercata uspešno izpeljala načrt finančnega prestrukturiranja, zato je za Mercato uvedlo stečaj. Za stečajnega upravitelja je sodišče imenovalo Branka Đorđeviča.

Družba Döhle ima do Mercate za 7,3 milijona evrov terjatev. Nemci so prepričani, da je Mercata v finančnem načrtu nerealno zastavila predvsem dogovor z ločitvenimi upniki o štiriletnem odlogu obveznosti in finančne prihodke. Döhle je opozoril, da ima Mercata naložbe v vrsti podjetij, ki poslujejo z izgubo, zato prihodkov ni pričakovati, poleg tega pa so na praktično vseh njenih deležih vpisane zastavne pravice, nekaj premoženja so upniki že zaplenili, nepremičnine pa ima obremenjene s hipotekami.

Nemški ladjar še meni, da je Mercata z namenom, da bi prikazala boljše poplačilo v prisilni poravnavi, priredila podatke o vrednosti svoje glavne naložbe, 24-odstotnega deleža v Splošni plovbi. Tega namreč ocenjuje na precej višji znesek, kot pa ga je denimo Unicredit banka Slovenija že pred dvema letoma neuspešno poskušala prodati. A od takrat so se razmere na pomorskem trgu bistveno poslabšale in je vrednost deleža še nižja.

Nasprotno pa v Mercati trdijo, da se jim Döhle s stečajem zgolj maščuje. Po njihovem bi moral Döhle, ki ima večinski delež v Splošni plovbi, prevzeti tudi Mercatin delež, vendar pa da se temu izogiba. STA


Najbolj brano