Menjava po enajstih mesecih

Na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes dosedanja ministrica za Slovence v zamejstvu po svetu Tina Komel predala posle svojemu naslednik Gorazdu Žmavcu. Do menjave na čelu vladnega urada prihaja zaradi koalicijske računice, po kateri je ta resor sedaj prevzel Desus, katerega član je Žmavc.

Na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes dosedanja ministrica za Slovence v zamejstvu po svetu Tina Komel predala posle svojemu naslednik Gorazdu Žmavcu Foto: STA
Na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes dosedanja ministrica za Slovence v zamejstvu po svetu Tina Komel predala posle svojemu naslednik Gorazdu Žmavcu Foto: STA

LJUBLJANA > Tina Komel se vrača v poslanske klopi.

Po dobre pol ure pogovorov je Gorazd Žmavc po predaji poslov v izjavi za novinarje dejal, da bo na uradu “nadaljeval v okviru kontinuitete”, prav tako ne načrtuje bistvenih sprememb, osredotočil pa se bo predvsem na mlado generacijo Slovencev v zamejstvu in po svetu ter gospodarsko sodelovanje. Slednjega si želi postaviti na nove temelje in v okviru tega okrepiti sodelovanje z ostalimi ministrstvi.

Ob tem je izpostavi še gospodarsko sodelovanje na obmejnih območjih. Zavzel se je tudi za iskanje rešitev pri Slovencih po svetu, predvsem kako pridobiti vlagatelje za Slovenijo. “Slovenci na drugi strani so lahko največji promotorji našega gospodarstva,” je še dejal Žmavc.

Na vprašanje, ali načrtuje kakšne kadrovske menjave na uradu, je novi minister dejal, da bo načeloma ostal pri ekipi, ki je trenutno na uradu. V potrditev tej napovedi je nato popoldne vlada na dopisni seji že opravila prvo imenovanje in za državnega sekretarja v uradu na predlog Žmavca ponovno imenovala Borisa Jesiha, ki je bil na tem položaju že doslej.

Žmavc je napovedal tudi, da namerava pa okrepiti povezovanje z ostalimi ustanovami. Prvi njegovi obiski bodo načrtovani pri zamejcih, vrstni red pa bo odvisen od tega, ali bo tja moč priti že z nekimi rešitvami in da ne bo šlo zgolj za formalne obiske.

Komelova je prav tako izpostavila pomen gospodarskega sodelovanja in mlade. “Mislim, da je čas, da se zavedamo, da na mladih res dejansko svet stoji in da jim damo polno podporo tako v Sloveniji kot izven Republike Slovenije.” “Če ne bomo imeli mladih v naših slovenskih organizacijah in društvih, na žalost bodo ta naša društva izumrla. Če urad pomaga usmerjati samo delovanje slovenskih organizacij ali društev na tujem, je to že zelo veliko,” je še dejala Komelova.

Kot “dosežke” svojega manj kot leto dni trajajočega mandata, je izpostavila novi slovenski inkubator v Trstu, v katerem so že tri mlada slovenska podjetja, čitalnico v Münchnu, številna gospodarska srečanja, učenje slovenskega jezika v več šolah, posebno na Hrvaškem, in dobro sodelovanje tako s slovenskimi organizacijami kot z lokalnimi oblastmi.

STA


Najbolj brano