Menedžerji: Stavka javnega sektorja je krivična

Predsednik vlade Janez Janša se je srečal s predstavniki slovenskega gospodarstva, člani predsedstva Gospodarske zbornice Slovenije in Združenja Manager in razpravljal o predlogih in pogledih na nadaljnji razvoj konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

Samo Hribar Milič, Janez Janša in Dejan Turk Foto: STA
Samo Hribar Milič, Janez Janša in Dejan Turk Foto: STA

LJUBLJANA> Napovedana stavka javnega sektorja je krivična do ljudi v gospodarstvu, ki že več let prenašajo težo krize, je po srečanju s premierom Janezom Janšo danes dejal predsednik Združenja Manager Dejan Turk. Gospodarstveniki so se danes zavzeli za zapis zlatega fiskalnega pravila v ustavo, vlado pa so podprli tudi pri varčevalnih ukrepih.

Napovedani varčevalni ukrepi oziroma ukrepi za racionalizacijo v javnem sektorju so "zgolj kakšnih 10 odstotkov tega, kar je treba narediti v tem mandatu, da bo Slovenija postala za gospodarstvo prijazno okolje, da bomo imeli pozitivno gospodarsko rast in bomo lahko financirali vse tiste potrebe v javnem sektorju in širše, ko gre za zagotavljanje normalnega funkcioniranja družbe", je po srečanju s člani predsedstva Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in upravnega odbora Združenja Manager dejal Janša.

Poudaril je še, da napovedani ukrepi niso rigorozni, sindikalistom pa je svetoval, naj pogledajo ukrepe, ki jih sprejemajo vlade drugod po Evropi, in preverijo tudi ceno, ki jo je v zadnjih letih plačalo gospodarstvo. Za stavko ni "nikakršne potrebe", je menil in dodal, da je bila stavka napovedana, preden je sploh znano, kakšen bo izid pogajanj med socialnimi partnerji. "Slovenija nima alternative," je še poudaril.

“Nekateri še plešejo na palubi”

Predsednik GZS Samo Hribar Milič je izpostavil, da gospodarstvo "absolutno podpira usmeritev v uskladitev obsega javnega financiranja z zmožnostmi gospodarstva". Gospodarstvo je v zadnjih štirih letih napravilo veliko racionalizacijo in število zaposlenih zmanjšalo za 80.000, medtem ko se je število zaposlenih v javnem sektorju povečalo za 9000, je poudaril in dodal, da jih veseli, da so varčevalni ukrepi le začetek.

Turk je situacijo v državi primerjal z ladjo Titanik, ki je že zadela ledeno goro, nekateri pa še vedno "plešejo na palubi in ne opazijo, kaj se dogaja". "Plujemo proti stečaju naše države," je opozoril in podprl vladne ukrepe, ki so po njegovem mnenju "edina pot".

STA


Najbolj brano