Megla je požrla cesto

Megla je oblak v dotiku s tlemi. V minulih dneh nam je narava to nazorno pokazala in nam pričarala nekaj čudovitih podob. Medtem ko so se višji deli Primorske sončili, je megla v minulih dneh “požrla” Istro, del Goriške in spodnjo Vipavsko dolino.

Sanjska podoba viadukta Črni Kal minulo nedeljo ob 17.30: megla je na polovici viadukta   dobesedno požrla avtocesto
Sanjska podoba viadukta Črni Kal minulo nedeljo ob 17.30: megla je na polovici viadukta dobesedno požrla avtocesto 

PRIMORSKA> Čeprav se sliši smešno in skoraj otročje, je megla navaden oblak, ki se dotika tal. Od oblaka se razlikuje le po tem, da leži nekaj sto ali tisoč metrov nižje, tik nad tlemi. Megla se pojavi takrat, ko vlaga izhlapeva s površine zemlje, se med dvigovanjem ohladi in kondenzira. Za nastanek megle mora biti relativna vlažnost stoodstotna, temperatura zraka pa se mora spustiti pod rosišče.

Megli, ki smo ji bili na Primorskem priča prejšnji teden in je vztrajala vse do danes, se strokovno pravi advekcijska megla. Ta megla je posledica drsenja toplega vlažnega zraka nad hladno podlago. Temperatura zraka se zaradi dotika z mrzlimi tlemi zniža do rosišča in vodna para v ohlajenem zraku kondenzira. Pojav je značilen za primorske kraje v zimskih dneh, ko ni burje in ko topel vlažen zrak prehaja z morja nad močno ohlajeno kopno.

Na lovu za izrednimi prizori megle nad Primorsko se je v minulih dneh mudil lovec na izredne vremenske pojave Marko Korošec iz Žirij pri Sežani. V nedeljo mu je uspelo posneti skoraj fantazijski večerni pogled na viadukt Črni Kal, ki je na sredini izginjal v gosto meglo.

“Gre za značilen pojav temperaturne inverzije, ko se hladen zrak spusti do tal, se zadržuje po kotlinah in nad mrzlim morjem, v višinah pa je medtem veliko toplejši zrak. Zaradi tega megla tako dolgo vztraja nad Istro. Osnovni pogoj za to pa je, da je zgoraj bolj toplo. Česar običajno ni,” pravi Korošec.

V Kopru so tako včeraj namerili štiri ali pet stopinj Celzija, na 2515 metrov visoki Kredarici prav toliko, na 1313 metrov visokem Suhem vrhu na Nanosu pa kar 14 stopinj Celzija. Takšno vreme, kot je prevladovalo zadnjih deset dni naj bi vztrajalo samo še večji del današnjega dne.

“Že najšibkejša burja, en sam vetrič, pa bo vso to meglo odpihnilo. Dovolj je, da veter premeša plasti, pa se bo megla razkadila,” pravi Korošec in pojasnjuje, da je megla v minulih dneh pokrila celoten Tržaški zaliv in se zajedala v celino Istre, Krasa, Goriške in spodnje Vipavske doline. Približno 300 metrov debela plast megle je pokrila celotno Jadransko morje vključno s Padsko nižino.

Primorska zaradi nestanovitnega vremena in burje v preteklosti ni poznala megle, a v zadnjih letih postaja v začetku leta že kar ustaljen pojav.

DANIJEL CEK


Najbolj brano