Medja ostaja na čelu NLB

Nadzorni svet NLB je na četrtkovi seji sprejel poročilo komisije za revizijo, ki je ugotovila, da imenovanje predsednika uprave Janka Medje ni bilo vzročno povezano z najemom kadrovske agencije Korn Ferry. Ta tako ostaja na čelu največje banke v Sloveniji, ki je v polletju ustvarila 85,5 milijona evrov izgube.

LJUBLJANA > V prvem polletju je NLB dosegla dobiček pred rezervacijami v višini 35,3 milijona evrov. Na rezultat po davkih, ki je bil negativen v višini 85,8 milijona evrov, so vplivale predvsem oblikovane oslabitve in rezervacije ter nižji neto obrestni prihodki.

Skupina NLB je pred rezervacijami v letošnjem polletju dosegla dobiček v višini 35,1 milijona evrov, po davkih pa je bil rezultat negativen v višini 91 milijonov evrov, so danes prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz banke.

Nižji stroški dela

Skupina NLB je v letošnjem polletju oblikovala za 144,9 milijona evrov oslabitev in rezervacij, kar je za 13 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Dodatne oslabitve in rezervacije v NLB pa so znašale 131,6 milijona evrov in so bile za 20 odstotkov nižje kot v primerjalnem obdobju.

NLB je po podatkih iz lanskega polletnega poročila v enakem lanskem obdobju ustvarila 215,8 milijona evrov dobička pred rezervacijami, oslabitev in rezervacij pa je oblikovala za 164,5 milijona evrov. Matična banka je v lanskem polletju ustvarila 19,7 milijona evrov čistega dobička.

Dobiček pred rezervacijami skupine NLB pa je v lanskem prvem polletju dosegel 230,6 milijona evrov. Na rezultat po davkih, ki v skupini znašal 32,3 milijona evrov, so vplivale oblikovane oslabitve in rezervacije v višini 166,5 milijona evrov.

Letos je pri stroških poslovanja po ugotovitvah nadzornikov sicer že opaziti trend zniževanja. Na ravni skupine oziroma banke so ti v primerjavi z enakim obdobjem lani nižji za 13 odstotkov oziroma 10 odstotkov in so dosegli 161,9 milijona evrov oziroma 102,9 milijona evrov. Stroški dela, ki predstavljajo več kot polovico vseh stroškov, so se znižali za 14 odstotkov oziroma za 10 odstotkov, so izpostavili.

Maratonska seja

Nadzorni svet je pod vodstvom Franceta Arharja na četrtkovi maratonski seji sprejel poročilo komisije za revizijo ter na podlagi poročila centra notranje revizije, nekdanje predsednice komisije ter ustnega poročanja predsednika uprave Medje in direktorice centra notranje revizije Polone Kurtevski ugotovil, da imenovanje predsednika uprave ni bilo vzročno povezano z najemom kadrovske agencije Korn Ferry International in da se za njegovo imenovanje agenciji ni plačalo nobenega honorarja.

Ob tem nadzorni svet na podlagi ugotovitev interne revizije od uprave pričakuje, da bo v sodelovanju z notranjo revizijo in pogodbenimi partnerji odpravila nekatere procesne in organizacijske pomanjkljivosti, ugotovljene v poročilu.

“Nadzorni svet je na podlagi vseh obravnavanih tematik ugotovil, da je za banko v tem trenutku in v teh širših razmerah ključno, da se osredotoči na izvajanje ključnih prioritet izvajanja ukrepov ter v skladu z regulativo na kakovostno delo s strankami in zaposlenimi, na izvedbo nujnega programa prestrukturiranja banke v skladu z dolgoročnimi cilji povratka h dobičkonosnosti in vzdržni uspešnosti,” so zapisali.

Delajo na reprogramih

Nadzorniki so se seznanili s podrobnejšim potekom programa celovite preobrazbe NLB. Uprava NLB je v svojem poročilu povedala, da banka intenzivno dela na reprogramih finančnih struktur podjetij z zdravimi potenciali. Bistvenih sprememb v obsegu slabih terjatev še ni zaznati, pozitivne učinke pa je pričakovati tudi z naslova prenosa dela slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Od tega je soodvisen znesek dokapitalizacije, ki ga bo NLB potrebovala. Banka je namreč sprejela kapitalsko krepitev banke s kombinacijo povečanja kapitala in prenosa dela terjatev na DUTB, so spomnili.

Uprava je predstavila še načrt za obvladovanje, odpravljanje in preprečevanje nastanka tveganj koruptivnih ter drugih protipravnih, neetičnih in škodljivih dejanj. Do junija je pristojnim organom prijavila že 28 sumov škodljivih dejanj, so navedli v NLB.

STA


Najbolj brano