Mediji: Kitajska bo še naprej povečevala obrambni proračun

Kitajski državni mediji danes pišejo, da bo država še naprej povečevala sredstva za vojsko, vendar to ni dokaz, da Kitajska predstavlja naraščajočo grožnjo. Vlada je v sredo na zasedanju kitajskega ljudskega kongresa napovedala povečanje obrambnega proračuna v letu 2014 za 12,2 odstotka.

Kitajski državni mediji  pišejo, da bo država še naprej povečevala sredstva za vojsko, vendar to ni dokaz, da Kitajska predstavlja naraščajočo grožnjo Foto: Wikipedia
Kitajski državni mediji pišejo, da bo država še naprej povečevala sredstva za vojsko, vendar to ni dokaz, da Kitajska predstavlja naraščajočo grožnjo Foto: Wikipedia

PEKING > “Kitajska nima namena spreminjati obstoječega mednarodnega varnostnega reda,” v uvodniku piše časnik Global Times. Kot dodaja, si Kitajska ne bo nikoli prizadevala postati hegemon.

Časnik China Daily v uvodniku piše, da “svetovni mir potrebuje vojaško močnejšo Kitajsko”. Dodaja, da je poročanje, ki Kitajsko postavlja v vlogo tirana, povsem v nasprotju z resnico.

Kitajska je vpletena v vrsto ozemeljskih sporov z Japonsko in drugimi azijskimi državami, svoje težnje pa v zadnjih letih izkazuje odločneje.

Vlada v Pekingu je v sredo ob začetku letnega zasedanja kitajskega ljudskega kongresa razkrila, da bo letos za vojsko porabila 808,23 milijarde juanov (96 milijard evrov). Ta številka je še vedno mnogo nižja od 633 milijard dolarjev (461 milijard evrov), kolikor bodo za vojsko letos namenile ZDA. Poznavalci menijo, da Kitajska za vojsko dejansko porabi precej več od uradno objavljenih številk.

Kot piše Global Times, Kitajska ne bo prenehala povečevati svoje porabe za vojsko. Dolgoročno bi bilo verjetno najbolje, da bi bil kitajski obrambni proračun na približno polovici do dveh tretjin ameriškega, dodaja.

Časnik piše, da bi moral kitajski vojaški proračun “v veliki meri” preseči obrambno porabo večne tekmice Japonske. “Morali bi imeti absolutno prednost pred Japonsko v pomorskih in zračnih silah ter strateških napadalnih zmogljivostih, saj Japonsko ščiti vojaško zavezništvo z ZDA,” poudarja Global Times.

“Kitajska je po vojaški porabi prehitela Rusijo, vendar ali ima večjo vojaško moč kot Rusija? Očitno ne,” ugotavlja časopis.

Vse večja poraba in vse boljše vojaške zmogljivosti Kitajske vzbujajo skrb v Aziji in ZDA. Vodja kabineta japonskega premiera Jošihide Suga je v sredo izjavil, da je pomanjkanje transparentnosti pri kitajskem obrambnem proračunu “postalo zaskrbljujoče za mednarodno skupnost, vključno za Japonsko”.

Kitajska tiskovna agencija Xinhua tovrstne pomisleke zavrača v komentarju, češ da bi morala “Washington in Tokio namesto Pekinga pojasnjevati svetu o svojih vojaških držah in namerah”, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

STA


Najbolj brano