Med novimi izzivi Merklove tudi Slovenija

Nemška kanclerka Angela Merkel po prepričljivi zmagi na nemških parlamentarnih volitvah ne bo imela veliko časa za slavje. Kmalu se bo namreč morala znova soočiti s številnimi izzivi, med katerimi je tudi Slovenija, v spletni izdaji piše nemška revija Focus.

Nemška kanclerka Angela Merkel po prepričljivi zmagi na nemških parlamentarnih volitvah ne bo imela veliko časa za slavje. Kmalu se bo  morala znova soočiti s številnimi izzivi, med katerimi je tudi Slovenija.
Nemška kanclerka Angela Merkel po prepričljivi zmagi na nemških parlamentarnih volitvah ne bo imela veliko časa za slavje. Kmalu se bo morala znova soočiti s številnimi izzivi, med katerimi je tudi Slovenija. 

BERLIN > Potem ko se je v času predvolilne kampanje s kritičnimi odločitvami odlašalo, bo morala Angela Merkel v evropski dolžniški krizi kmalu znova odločati o novih milijardnih paketih pomoči, napoveduje Focus. Novo nemško vlado po navedbah revije čaka šest velikih izzivov: Grčija, bančna unija, Irska, Portugalska, Slovenija in Ciper.

Slovenija se je na petem mestu na seznamu znašla predvsem zaradi boja z milijardno luknjo v bilancah bank, govora je o 7,5 milijarde evrov. “Slovenija že dalj časa velja za potencialni šibek člen v območju evra,” navaja Focus. Ob tem v reviji dodajajo, da slovenska vlada zagotavlja, da želi težave obvladati sama in da ne potrebuje evropske pomoči.

Grčija se je na seznam uvrstila zaradi potrebe po še tretjem rešilnem paketu in razprav o odpisu dolgov, dodatno pomoč pa bo morda potreboval tudi Ciper, saj je dosedanji paket za pomoč državi “nedozorel”. Irska je problematična zaradi nadaljnjega nezaupanja vlagateljev, Portugalska pa se kljub pridnemu izpolnjevanju ukrepov nikakor ne izvije iz krize. Bančna unija bo za Merklovo izziv, ker se morajo evropski voditelji dogovoriti še o mehanizmu za reševanje bank.

Focus opozarja, da se Merklova najverjetneje ne bo oddaljila od svojega načela “pomoč le pod pogoji”. Izid volitev zanjo lahko pomeni potrditev, da je njena strategija ustrezna. “Jasno pa je: v močno zadolžene države bo tekel še dodatni denar,” poudarjajo v reviji. Če bo prišlo do odpisa dolgov Grčiji, bodo prvič izgubljene tudi nemške davkoplačevalske milijarde, dodajajo v Focusu.

STA


Najbolj brano