Lov na italijanske utajevalce davkov se je splačal

Italijanski davkarji so skupaj s finančno policijo v zadnjem letu izpeljali številne odmevne akcije iskanja utajevalcev davkov. Najbolj je zagotovo odmevala obsežna akcija v mondeni Cortini in, kot vse kaže, se je lov izplačal, saj so se davčni prihodki v izpostavljenih dejavnostih močno povečali.

V Italiji na leto utajijo približno 30 odstotkov davkov Foto: Susana Vera
V Italiji na leto utajijo približno 30 odstotkov davkov Foto: Susana Vera

RIM> Prihodki iz naslova davka na dodano vrednost v barih in restavracijah so se v prvih sedmih mesecih leta v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečali za devet odstotkov, v storitvenih dejavnostih, kot so na primer centri dobrega počutja in frizerski saloni, pa za štiri odstotke.

Podjetniki so začeli redno izdajati račune

Na italijanski davčni upravi uspeh pripisujejo poostrenemu nadzoru nad izpostavljenimi dejavnostmi. Podjetniki so začeli bolj redno izdajati račune, ugotavljajo davčni inšpektorji.

Podatek o višjih prilivih DDV v izpostavljenih dejavnostih je za italijansko davčno upravo še toliko bolj razveseljiv, ker so se prilivi DDV letos zaradi krize na splošno zmanjšali za 1,5 odstotka. So se pa vsi davčni prihodki zvišali za kar 4,7 odstotka.

Davčna uprava in še posebej njen izterjevalec davkov Equitalia so se zaradi poostrenega nadzora nad davčnimi utajevalci v zadnjih mesecih znašli pod plazom kritik, češ da so njihove politike oderuške.

Italijani na leto utajijo približno 30 odstotkov davkov

Šef Equitalie Attilio Befera je kritike zavrnil s komentarjem, da v državi, kjer državljani utajijo približno 30 odstotkov DDV, pač ni mogoče resno govoriti o oderuštvu. In ker akcije v stilu Cortine delujejo, jih bodo še naprej izvajali, obljublja Befera.

Poleg tega se Italijanom v prihodnjem letu obeta še poostren nadzor nad njihovimi bančnimi računi. Davčna uprava se z informacijskim pooblaščencem pravkar dogovarja o podrobnostih novega instrumenta, ki bo davčnim inšpektorjem omogočil neposreden dostop do bančnih računov osumljenih utajevanja davkov.

Za letos Befera načrtuje, da bodo uspeli v državno blagajno pripeljati slabih 13 milijard evrov utajenih davkov, kar je za 200 milijonov evrov več kot lani. V prihodnjih dveh letih pa med 13,2 in 13,5 milijarde evrov.

STA


Najbolj brano