Levičarska Siriza poskuša sestaviti grško vlado

Grški predsednik Karolos Papuljas je danes mandat za sestavo nove grške vlade podelil predsedniku levičarske stranke Siriza Aleksisu Ciprasu. Slednji je v televizijskem nagovoru že poudaril, da bi morala nova vlada zavrniti vse varčevalne ukrepe, ki jih je Grčija sprejela v zameno za posojilo EU in IMF za izhod iz globoke krize.

Predsednik stranke Siriza Aleksis Cipras in predsednik države Karolos Papoulias Foto: Reuters
Predsednik stranke Siriza Aleksis Cipras in predsednik države Karolos Papoulias Foto: Reuters

ATENE>Siriza Aleksis Cipras je mandat za sestavo vlade - za to ima tri dni časa - prejel, potem ko voditelju konservativne Nove demokracije Antonisu Samarasu v ponedeljek ni uspelo oblikovati koalicije. Nova demokracija se je na nedeljskih parlamentarnih volitvah uvrstila na prvo mesto, Siriza pa, z 52 sedeži v 300-članskem parlamentu, na drugo.

37-letni Cipras je sprejem mandata za sestavo vlade označil za zgodovinski trenutek za levico in za veliko odgovornost. Poudaril je, da bo tridnevni rok izkoristil za sestavo kabineta, ki bo zavrnil barbarske varčevalne ukrepe, na katere so Atene pristale v zameno za pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Pogovor s komunisti in demokrati

“Volivci so odločno glasovali proti barbarski politiki dogovorov o posojilu. Odpovedali so načrte za 77 novih varčevalnih ukrepov v juniju, načrte, zaradi katerih bi brez službe ostalo 150.000 javnih uslužbencev, in dodatne ukrepe v višini 11,5 milijarde evrov,” je v nagovoru dodal Cipras, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Izkoristili bomo vse možnosti za dosego dogovora, predvsem s silami na levici,” je že pred tem povedal Cipras. Tako se namerava še danes sestati z voditeljico komunistov (KKE) Aleko Paparigo, ki pa s Sirizo najverjetneje ne bo želela sodelovati, ter z vodjo manjše Demokratične leve stranke Fotisom Kuvelisom, ki jo večinoma sestavljajo nekdanji člani in poslanci Sirize.

Zavrnili bi dogovor z EU in IMF

Prav tako se Cipras namerava sestati z nekdanjim socialističnim ministrom Luko Kacelijem, ki je marca zaradi nasprotovanja zadnjemu paketu varčevalnih ukrepov oblikoval lastno stranko.

Siriza namerava po navedbah njenega tiskovnega predstavnika Panosa Skurletisa zavrniti dogovor z EU in IMF, prizadevala pa si bo za dogovor s članicami unije s ciljem, da ogromen grški dolg postane bolj vzdržen.

Čas za sestavo vlade do 17. maja

Novo vlado morajo Grki oblikovati do 17. maja, sicer bodo sledile nove volitve. KKE je danes že dala vedeti, da ne namerava sodelovati v nobeni koalicijski vladi. Sicer pa tudi če Sirizi skupaj z drugimi strankami, ki nasprotujejo reševalnemu paketu za Grčijo, uspe premostiti razlike, ne morejo zasesti več kot 151 sedežev v 300-članskem parlamentu, kar pomeni le zelo šibko večino.

“Vse kaže na nove volitve v juniju,” je tako danes že zapisal časnik Rizospastis. A na drugi strani nekateri ustavni strokovnjaki trdijo, da bi bilo vlado pogojno moč sestaviti tudi z zgolj 120 poslanci, odvisno od števila poslancev, ki bi bili na dan glasovanja o zaupnici navzoči v parlamentu.

Izid volitev povzročil preplah na trgih

Po mnenju časnika Etnos je edina možnost za oblikovanje vlade dogovor Sirize in Demokratične leve stranke o skupnem kandidatu za premierja, ki bi ga lahko podprli tretje uvrščeni na volitvah, socialisti (Pasok).

Grški volivci so na nedeljskih parlamentarnih volitvah močno kaznovali doslej vladajočo koalicijo Nove demokracije in Pasoka, ki sta sprejeli ostre varčevalne ukrepe v zameno za mednarodno pomoč. Socialisti in konservativci so skupaj zbrali 32,1 odstotka glasov, medtem ko so jih leta 2009 zbrali 77,4 odstotka.

Izid volitev je povzročil preplah na mednarodnih trgih in številni analitiki svarijo, da hude gospodarske krize v Grčiji še zdaleč ni konec.

STA


Najbolj brano