Letta v sredo po zaupnico

Italijanski premier Enrico Letta je danes prejel nepreklicne odstopne izjave petih ministrov Ljudstva svobode (Pdl) nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, usoda vlade pa bo znana v sredo, ko bo v parlamentu glasovanje o zaupnici. Nekaj upanja za Letto sicer pušča razkol v Berlusconijevi stranki.

Italijanski premier Enrico Letta je danes prejel nepreklicne odstopne izjave petih ministrov Ljudstva svobode (Pdl) nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, usoda vlade pa bo znana v sredo, ko bo v parlamentu glasovanje o zaupnici Foto: © Giampiero Sposito / Reuters
Italijanski premier Enrico Letta je danes prejel nepreklicne odstopne izjave petih ministrov Ljudstva svobode (Pdl) nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, usoda vlade pa bo znana v sredo, ko bo v parlamentu glasovanje o zaupnici Foto: © Giampiero Sposito / Reuters

RIM > Po petih mesecih delovanja se vlada Enrica Lette bori za preživetje. Danes je prejel napovedane odstopne izjave Berlusconijevih ministrov Angelina Alfana, Nunzie De Girolamo, Beatrice Lorenzin, Maurizia Lupija in Gaetana Quagliariella.

Razkol v Ljudstvu svobode Letti daje nekaj upanja

Vendarle pa razkol v Ljudstvu svobode Letti daje nekaj upanja. Berlusconijevih pet ministrov se je namreč v nedeljo, eden po eden in v različnih tonih, skupaj z nekaterimi drugimi vidnimi člani stranke distanciralo od Berlusconijevega diktata.

Minister za ustavne reforme Gaetano Quagliariello je na primer poudaril, da se ne vidi “v radikalni desnici”. Ministrica za zdravje Beatrice Lorenzin je podobno poudarila, da ne želi biti članica stranke, ki se razvija “v smeri radikalne desnice”. Oba omenjena ministra, pa tudi minister za promet Maurizio Lupi so ob tem zagrozili, da se ne bodo včlanili v stranko Naprej, Italija, ki jo želi oživiti Berlusconi.

Ali bodo nesoglasja v stranki privedla do podpore Letti v parlamentu, zaenkrat ni jasno. Če bi do tega prišlo, pa bi bila to huda zaušnica Berlusconiju, opozarjajo opazovalci. Berlusconi se bo na temo glasovanja o zaupnici danes popoldne sestal s poslanci in senatorji Ljudstva svobode.

Napolitano bo parlament razpustil le, “če ne bo nobene druge rešitve”

Letta se je v nedeljo zvečer sestal s predsednikom države Giorgiom Napolitanom, ki sedaj znova drži v rokah vse niti glede morebitnih novih volitev. Iz Napolitanovega kabineta so kasneje sporočili, da je predsednikova glavna naloga zagotoviti stabilnost in kontinuiteto političnih smeri države in parlamentarnih institucij, da bi lahko rešili težave, s katerimi se sooča Italija.

Napolitano je tako že pred srečanjem dejal, da bo parlament razpustil le, “če ne bo nobene druge rešitve”. Najprej bo tako, kot je napovedal, preveril, ali obstaja možnost, da parlament nadaljuje z delom. Stvari bodo bolj jasne v sredo, je še menil.

Italijanska ustava predsedniku države nalaga le omejene pristojnosti, načeloma gre za bolj simbolično funkcijo. A v času politične krize je vloga predsednika ključna. Po ustavi namreč lahko razpusti parlament in s tem odpre pot do novih volitev.

Napolitano se bo na vsak način poskušal izogniti predčasnim volitvam

Napolitano se bo na vsak način poskušal izogniti predčasnim volitvam po aktualni volilni zakonodaji. Predsednik že več mesecev pritiska na parlament, naj sprejme reformo volilnega sistema, ki vodi v stalne politične krize. Ena od možnosti, ki se omenja v primeru, da Letta v sredo ne dobi zaupnice, je tudi ta, da Napolitano imenuje začasno vlado, katere glavna naloga bi bila pripraviti spremembe volilne zakonodaje.

Berlusconi je že pozval k predčasnim volitvam, ki so po njegovem “v demokraciji (...) glavna pot za rešitev politične krize”. Možnost prehodne vlade pa je medijski mogotec zavrnil.

Za predčasne volitve se zavzemata tudi gibanje Pet zvezd nekdanjega komika Beppeja Grilla ter stranka Severna liga. Grillo je na blogu napovedal, da je njegov cilj na predčasnih volitvah pridobiti večino glasov ter oblikovati vlado. Če tega cilja ne bo dosegel, bo gibanje razpustil, je napovedal.

STA


Najbolj brano