Letošnji ramadan bo sovpadel z olimpijskimi igrami

Za kakih 1,3 milijarde muslimanov po svetu se začenja sveti mesec ramadan, deveti mesec muslimanskega koledarja, v katerem verniki izpolnjujejo dolžnost posta.

Romanje v Meko je eden od petih stebrov islama Foto: Sxc.Hu
Romanje v Meko je eden od petih stebrov islama Foto: Sxc.Hu

MEKA> Muslimani v Sloveniji bodo ramadan začeli nocoj po sončnem zahodu, prvi dan posta pa bo v petek. Ramadan, ki bo letos trajal 30 dni, bo tokrat sovpadel z olimpijskimi igrami v Londonu.

Postnemu mesecu se bo tako moralo prilagoditi tudi kakih 3000 muslimanskih športnikov v britanski prestolnici, ki od 27. julija do 12. avgusta gosti najpomembnejši svetovni športni dogodek leta.

Dilema za muslimanske športnike

Pred začetkom olimpijskih iger so si številni muslimanski športniki zastavili vprašanje, kaj storiti. Nekateri so tako sprejeli odločitev, da bodo post preložili. Spet drugi so se ali se še bodo odločili drugače.

Ker bo post v času iger v Londonu trajal približno 12 ur, so se organizatorji odločili, da bodo na posameznih prizoriščih tekmovanj poskrbeli tudi za športnike, ki se bodo postili. Vso noč bodo odprte tudi restavracije v olimpijski vasi.

Ramadan, ki je bil lani v znamenju arabske pomladi, bo medtem letos žalosten za Sirijo. V tej državi so bili že lani priča krvavemu nasilju, letos pa je še huje, predvsem v prestolnici Damask.

Deveti mesec islamskega koledarja

Tako kot drugod po svetu bodo ramadan obeležili tudi muslimanski verniki v Sloveniji. Islamska skupnost Slovenije bo prvi dan posta na zemljišču v Ljubljani, kjer je predvidena izgradnja džamije, pripravila iftar, to je večerjo ob koncu posta.

Poleg Ljubljane bodo v islamski skupnosti aktivnosti organizirali tudi v Mariboru, Kopru, na Jesenicah, v Velenju, Celju, Trbovljah, Novem mestu, Krškem, Kočevju, Postojni, Sežani, Ajdovščini, Novi Gorici, Kamniku, Tržiču, Škofji Loki, Kranju in Izoli.

Mufti Nedžad Grabus in njegovi sodelavci bodo ob ramadanu obiskali vse enote skupnosti v 18 mestih po Sloveniji in pozornost posvečali enotnosti v skupnosti, medsebojnemu razumevanju, ozaveščanju pri izvrševanju verskih predpisov, vzgoji otrok in seveda projektu izgradnje džamije v Ljubljani, so sporočili z Islamske skupnosti Slovenije.

Ramadan je deveti mesec muslimanskega koledarja, v katerem verniki izpolnjujejo dolžnost posta. Muslimanski koledar se ravna po luninih menah, zato se začetek svetega meseca v primerjavi z gregorijanskim koledarjem vsako leto premika.

Dobrine niso cilj življenja

V času posta se muslimani od zore do sončnega zahoda odrekajo hrani in pijači, pa tudi vsem strastem ter grdim mislim in besedam. To je čas, ko se posvečajo razmišljanju o življenju in preizkušajo svojo pripravljenost odreči se lagodnosti življenja.

Na ta način naj bi razumeli, da so dobrine in premoženje le sredstvo za in ne cilj življenja. Ramadan je poleg tega mesec Korana, ko naj bi se muslimani intenzivno posvečali branju in razlagi njihove svete knjige.

Je eden od petih stebrov islama, med katerimi so tudi izpovedovanje vere v Alaha in njegovega preroka Mohameda, molitev petkrat na dan, dajanje miloščine revnim in bolnim ter romanje v Meko vsaj enkrat v življenju.

STA


Najbolj brano