Letošnja letina krompirja je porazna

Letošnji pridelek večine opazovanih poljščin, med drugim koruze, krompirja in hmelja, bo letos manjši. Pridelek sadnih vrst pa bo kljub poletni suši boljši od lanskega, kažejo podatki državnega statističnega urada o pričakovanih pridelkih. Letina krompirja, skupno so ga pridelovalci pridelali 64.000 ton, je najslabša v zadnjih 20 letih.

Letina krompirja je bila porazna, saj so pridelovalci letos pridelali najmanj v zadnjih 20 letih Foto: Bogdan Macarol
Letina krompirja je bila porazna, saj so pridelovalci letos pridelali najmanj v zadnjih 20 letih Foto: Bogdan Macarol

LJUBLJANA > Poletna suša je največ posledic pustila pri koruzi, zato bo pričakovani pridelek koruznega zrnja letos za 15 odstotkov manjši.

V intenzivnih sadovnjakih naj bi jabolka, hruške, breskve, nektarine, češplje in slive kljub poletni suši obrodile bolje kot lani. Letina jabolk v intenzivnih sadovnjakih je za četrtino večja kot lani, hrušk pa bodo pridelovalci pospravili kar 64 odstotkov več kot lani. Tudi pridelek breskev in nektarin je bil boljši, in sicer za štiri odstotke. Desetletna primerjava pridelkov kaže, da je letina omenjenih sadnih vrst povprečna. Tudi v ekstenzivnih sadovnjakih se pričakuje boljšo letino kot lani, predvsem je boljša letina češpelj in sliv.

Manj koruze

Slovenski pridelovalci naj bi letos pridelali 237.000 ton koruze za zrnje, kar je 15 odstotkov manj kot lani, in 855.000 ton silažne koruze, kar je 17 odstotkov manj kot lani.

Povprečni pričakovani hektarski pridelek koruze za zrnje naj bi bil 5,7 tone na hektar, kar je petino manj kot lani in skoraj za četrtino manj od zadnjega desetletnega povprečnega hektarskega pridelka koruze.

Povprečni pričakovani pridelek silažne koruze naj bi bil 31 ton na hektar, kar je za četrtino manj od desetletnega povprečja in le 1,6 odstotka več kot leta 2003, ko je bil pridelek najmanjši v zadnjih dvajsetih letih.

Krompirja za petino manj kot lani

Letina krompirja je bila porazna, saj so pridelovalci letos pridelali najmanj v zadnjih 20 letih. Krompirja naj bi zaradi slabih vremenskih razmer letos pridelali 64.000 ton, kar je petino manj kot lani.

Letošnji povprečni pričakovani hektarski pridelek poznega krompirja naj bi bil 19,5 tone, kar je 12 odstotkov manj od desetletnega povprečnega hektarskega pridelka.

40 odstotkov manj bučnih semen

Pridelovalci oljčnih buč naj bi letos pospravili 1451 ton bučnih semen, kar je za 40 odstotkov manj kot lani, ko so bile razmere prav tako neugodne.

Vzroka za skromen pričakovani pridelek buč za olje sta dva: poleg slabe letine je pomemben vzrok tudi zmanjšanje obdelovalne površine. V zadnjih treh letih se je namreč obdelovalna površina, kjer pridelujejo buče za olje, zmanjšala skoraj za polovico.

Podobno velja tudi za sončnice, kjer se je obdelovalna površina v zadnjem letu zmanjšala za petino, količinsko pa bo letošnji pridelek od lanskega manjši kar za 39 odstotkov.

Hmelja tudi za četrtino manj

Slovenski hmeljarji naj bi po podatkih o pričakovanih pridelkih s približno enake obdelovalne površine kot lani pospravili za skoraj četrtino manj pridelka. Pričakovani povprečni pridelek naj bi bil 0,9 tone na hektar, kar je enako kot leta 2003, ko je bil hektarski pridelek hmelja najnižji v zadnjih desetih letih.

Po prvih letošnjih statističnih podatkih o pričakovanih pridelkih grozdja naj bi bil letošnji skupni pridelek grozdja s 104.000 tonami za 13 odstotkov večji od lanskega, ki je bil najnižji v zadnjih desetih letih. Pričakovani povprečni pridelek na hektar je 6,4 tone, kar je sedem odstotkov manj od desetletnega povprečja.

STA


Najbolj brano