Lekarna Ljubljana se je “pregrešila” za več kot 100 milijonov evrov

Računsko sodišče je Lekarni Ljubljana izreklo negativno mnenje o pravilnosti poslovanja v letu 2011. Zavod je po ugotovitvah sodišča pri nabavi materiala kršil predpise o javnem naročanju v znesku najmanj 101.471.575 evrov. Nekaterim uslužbencem so nepravilno določili osnovno plačo in delovno uspešnost, nepravilnosti so bile tudi pri napredovanju.

LJUBLJANA > Revizija računskega sodišča se nanaša na leto 2011. Sodišče je Lekarni Ljubljana tudi izreklo mnenje s pridržkom glede računovodskih izkazov. V nekaterih primerih namreč niso obračunali amortizacije v skladu s predpisi in so zato konec leta 2011 izkazali za 734.145 evrov prenizko vrednost opredmetenih osnovnih sredstev in za 667.017 evrov prenizek presežek prihodkov nad odhodki iz preteklih let ter za 67.128 evrov prenizek presežek prihodkov nad odhodki leta 2011, ugotavlja sodišče.

V Lekarni Ljubljani poročila računskega sodišča ne komentirajo, saj ga morajo najprej natančno preučiti. Se je pa oglasil nekdanji direktor Lekarne Ljubljana Marko Jaklič, ki je zavod vodil v času opravljanja revizije, in poročilo označil za sramoto računskega sodišča ter dokaz, kako lobiji obvladujejo zdravstvo. “Vsakemu, ki zna brati, je popolnoma jasno, da v tem primeru računsko sodišče ne upošteva načela gospodarnosti poslovanja in v ščitenju lobijev odloča birokratsko,” meni Jaklič.

31. decembra 2011 je bila tako vrednost osnovnih sredstev v glavni knjigi za 5973 evrov višja od vrednosti osnovnih sredstev v registru osnovnih sredstev. Dolgoročne finančne naložbe in obveznosti za dolgoročne finančne naložbe pa so bile previsoke za 7450 evrov, ker zavod ni pravilno določil zneska prevrednotenja finančne naložbe. Zavod nekaterih prihodkov in odhodkov za leto 2011 ni pravilno razmejil na dejavnost javne službe in tržno dejavnost, je tudi ugotovilo računsko sodišče.

Ker Lekarna Ljubljana med revizijskim postopkom ni odpravila vseh ugotovljenih nepravilnosti, je računsko sodišče zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora zavod izkazati popravke za nepravilno obračunano amortizacijo ter ukrepe za odpravo nepravilnosti pri določanju in obračunavanju plač, so sporočili iz sodišča.

STA


Najbolj brano