Lastnikom Telekoma 78 milijonov evrov dividend

Delničarji Telekoma Slovenije so na današnji skupščini sprejeli nasprotni predlog skupine delničarjev, v skladu s katerim bo družba za vmesne dividende in dividende namenila skupno 78 milijonov evrov. Za nova člana nadzornega sveta pa so imenovali Marka Hočevarja in Mateja Goloba Matzeleja.

Delničarji Telekoma Slovenije so na današnji skupščini sprejeli nasprotni predlog skupine delničarjev, v skladu s katerim bo družba za vmesne dividende in dividende namenila skupno 78 milijonov evrov Foto: STA
Delničarji Telekoma Slovenije so na današnji skupščini sprejeli nasprotni predlog skupine delničarjev, v skladu s katerim bo družba za vmesne dividende in dividende namenila skupno 78 milijonov evrov Foto: STA

LJUBLJANA > Bilančni dobiček družbe za leto 2012 je sicer znašal 100,8 milijona evrov, od česar se za vmesne dividende nameni 24,1 milijona evrov oziroma 3,70 evra bruto na delnico, za dividende pa 54 milijonov evrov oziroma 8,30 evra bruto na delnico. V naslednje leto se prenese 22,8 milijona evrov.

Vodstvo družbe je sicer predlagalo, da se za vmesne dividende uporabi 24,1 milijona evrov oziroma 3,70 evra bruto na delnico, za izplačilo dividende pa 9,5 milijona evrov oziroma 1,46 evra bruto na delnico. V druge rezerve iz dobička naj bi se preneslo 35 milijonov evrov, 32,3 milijona evrov pa v naslednje leto.

Skupina delničarjev, ki je podala sprejeti nasprotni predlog, ima v lasti skupaj 5,89 odstotka delnic družbe, med njimi pa so med drugim Modra zavarovalnica, Intersvet in Perspektiva FT.

Manj vlaganj

Omenjeni so že v obrazložitvi svojega predloga izrazili prepričanje, da bo lahko družba kljub izplačilu večjega dela bilančnega dobička normalno izvajala vse potrebne investicijske in razvojne aktivnosti ter zagotavljala donos na kapital v načrtovanih okvirih.

Uprava pa je v že pred časom objavljenem mnenju glede tega nasprotnega predloga zapisala, da bo izplačilo dividend v višini, kakor je predlagano s strani delničarjev, vsekakor imelo vpliv na izvajanje zastavljene strategije družbe v prihodnje.

Predsednik uprave Telekoma Rudolf Skobe je po današnji skupščini še dodal, da bo treba strategijo zdaj prilagoditi, vsekakor bo denarja za razvoj. “V kaj bomo manj vlagali, pa trenutno še ne morem povedati, ker je pač treba najprej prilagoditi strategijo,” je povedal.

Na skupščini sicer niso glasovali predstavniki večinskih, državnih lastnikov Telekoma, ker jim je Agencija za trg vrednostnih papirjev odvzela glasovalne pravice. To je bil tudi razlog za nizko udeležbo kapitala na skupščini - ta je znašala 40 odstotkov.

Današnja skupščina je bila sprva sklicana za ob 14. uri, a je bilo ob tej uri prisotnega le 40,26 odstotka kapitala in ne vsaj 51 odstotkov, kolikor ga je v skladu s statutom družb potrebno za sklepčnost. Zato je predsednik skupščine Stojan Zdolšek skupščino preložil za eno uro, ne glede na prisotnost kapitala. Ob preloženi uri je bilo prisotnega 39,98 odstotka kapitala.

Menjava v nadzornem svetu

Skupščina se je seznanila z odstopom članov nadzornega sveta Matjaža Janše in Mihe Kljuna, na izpraznjen mesti so izvolili Marka Hočevarja in Mateja Goloba Matzeleja. Slednji je bil imenovan na nasprotni predlog Modre zavarovalnice, v osnovnem predlogu so predlagali Jožeta Palčnika. V zvezi z nadzornim svetom so delničarji sprejeli tudi nasprotni predlog Modre zavarovalnice glede plačila članom nadzornega sveta.

Delničarji so na skupščini poleg tega na podlagi predloga vodstva družbe dopolnili statut z več spremembami, med drugim v zvezi s pridobivanjem lastnih delnic. Skupščina se je obenem seznanila s pisnim poročilom nadzornega sveta o potrditvi letnega poročila za leto 2012, sprejela je tudi sklep o pooblastilu upravi za nakup lastnih delnic.

Glede pooblastila upravi za nakup lastnih delnic je Skobe povedal, da to še ne pomeni, da bo uprava v to dejansko šla, v vsakem primeru pa se mu ta poteza zdi korak v pravo smer. “Upravi povečuje odgovornost in tako ima mehanizem, kako tudi preko odkupa lastnih delnic delovati v korist družbe,” je dejal.

Skobe je na skupščini ob ponovni predstavitvi poslovnih rezultatov v letu 2012 in prvem četrtletju letos med drugim še povedal, da v BiH nadaljujejo preglede in pogovore glede morebitnih nakupov omrežij drugih operaterjev, v Albaniji pa nadaljujejo postopek odprodaje svoje naložbe. Glede ocene, koliko jih je stala operacija v Albaniji, bodo več lahko povedali po opravljeni prodaji tamkajšnje njihove družbe.

Pričakujejo ugoden razplet

Glede odškodninskih tožb pa je predsednik Telekomove uprave pojasnil, da je ljubljansko okrožno sodišče zavrnilo približno 130 milijonov evrov težko odškodninsko tožbo družbe T-2 proti Telekomu. Pač pa je Telekom na drugi stopnji izgubil v primeru tožbe družbe ABM, vendar pa se je družbi ABM po njegovih besedah priznala škoda v višini 62.000 evrov in ne 2,2 milijona evrov, kolikor je bilo prisojeno družbi ABM na prvi stopnji.

“Ostale tožbe in pričakujemo, da se bodo prav tako relativno ugodno izšle za Telekom Slovenije. Za vse večje tožbene zahtevke operaterjev proti Telekomu Slovenije namreč menimo, da so prenapihnjeni. Zato pričakujemo, da bodo delili usodo operaterja ABM, vsaj kar se tiče višine, če ne temelja,” je povedal.

V zvezi z namero države, da proda delež v Telekomu, pa je Skobe ponovil, da spoštujejo voljo večinskega lastnika in da bo uprava v tem postopku delovala transparentno in podpirala postopek. Uprava sicer po njegovih navedbah nima preferenc do morebitnih kupcev, pozdravlja pa odločitev, da se za Telekom poišče strateškega partnerja, saj je to najboljše za nadaljnji razvoj družbe.

STA


Najbolj brano