Kurz najmlajši vodja diplomacije v EU

Obraz Avstrije v tujini bo v prihodnje najverjetneje le 27-letni Dunajčan Sebastian Kurz. Čudežni deček Ljudske stranke (ÖVP) bo doslej najmlajši avstrijski zunanji minister in najmlajši med vodji diplomacije v EU.

Sebastian Kurz Foto: Twitter/Sebastiankurz
Sebastian Kurz Foto: Twitter/Sebastiankurz

DUNAJ > Kako bo Sebastianu Kurzu kot novi politični zvezdi uspelo nositi težo pomembnega resorja, bo pokazal čas.

V ÖVP v mladega Kurza, ki mu je na parlamentarnih volitvah konec septembra uspelo pobrati več neposrednih glasov volivcev kot predsednikom strank, polagajo velike upe. Sin učiteljice in tehnika z nedokončanim študijem prava je bil v prejšnji vladi državni sekretar za integracije, to funkcijo pa bo opravljal še naprej.

Prijel se ga je vzdevek “maturant”

V intervjujih deluje suvereno, na zunaj je vedno prijazen, poleg tega pa je dejaven na Facebooku in Twitterju. Na družabnih dogodkih mladeniča z značilno nazaj počesano pričesko, ki je vedno odlično oblečen in se primerno vede, radi vidijo.

A njegova mladost bi mu lahko na mednarodnem parketu povzročala tudi težave, ocenjuje nemška tiskovna agencija dpa. Med aktualnimi zunanjimi ministri je najmlajši. V diplomatskih krogih se ga je zaradi tega že prijel vzdevek maturant.

Kritiki menijo, da Kurz še ni dovolj zrel za to, da bi Avstrijo zastopal v tujini. Omenjajo tudi njegovo omejeno znanje tujih jezikov. Njegova angleščina je dobra, francoščina pa naj bi bila bolj kot ne zarjavela.

Politični svetovalec Thomas Hofer sicer v Kurzu ne vidi nobenega tveganja za Avstrijo. “Pozitivno je, da avstrijska zunanja politika tako ali tako ni bila zastavljena kot dominantna,” meni Hofer. Podkancler Michael Spindelegger, ki je doslej vodil zunanji resor, poslej pa bodo v njegovih rokah finance, pa za seboj ni pustil kakih prevelikih lukenj.

Pozornost pritegnil s kampanjo leta 2010

Kurz je šel po maturi leta 2004 v vojsko, že med študijem prava, ki ga še vedno ni zaključil, pa je postal vodja podmladka ÖVP. Pozornost je pritegnil predvsem s svojo kampanjo za občinske volitve na Dunaju leta 2010.

Ta je potekala pod sloganom 'Schwarz macht geil', kar bi lahko prevedli kot Črno je/vas naredi kul oziroma seksi, pri čemer se črno nanaša na ÖVP. V kampanji so uporabili tudi črn avtomobil znamke hummer, ki so ga poimenovali 'Geilomobil', sam Kurz pa je ob tem potencialnim volilcem delil kondome.

Kot piše avstrijski Kurier, to vsem ni bilo všeč, a Ljudsko stranko in njenega predsednika Spiendeleggerja je motilo le malo. Zato so takrat 24-letnega Kurza povzdignili na novo vzpostavljeni položaj državnega sekretarja za integracije.

S tem je Kurz postal dotlej najmlajši član kake avstrijske vlade, številne skeptike pa mu je po poročanju dpa uspelo hitro prepričati. Strankarski kolegi, ki so ga sprva zaničevali, se namreč sedaj uvrščajo med njegove podpornike.

Razprava o tujcih

Soglasno pravijo, da mu je na položaju državnega sekretarja uspelo javno razpravo o tujcih, ki je v Avstriji pogosto ostra in pod vplivom desničarskih svobodnjakov (FPÖ), narediti bolj stvarno. Zavzemal se je za liberalizacijo zakonodaje o državljanstvu.

Njegov lajtmotiv na položaju je bil integracija prek dosežkov, slednje pa bi lahko pripisal tudi sebi. Kot navaja Kurier, je njegovo delovanje prepričalo tudi kritike.

Za svoje cilje se je Kurz po poročanju dpa obrnil tudi na znane osebnosti s priseljenskim poreklom, ki so obiskovali šole in tam govorili o svoji uspehih. Na Kurza so ob tem leteli očitki, da se težjih tem raje ni loteval. Pri izgonih družin ali občutljivih vprašanjih prosilcev za azil se je držal v ozadju in vprašanja raje napotil na notranje ministrstvo.

Kurz po lastnih besedah ne želi ostareti kot politik. V več intervjujih je tako povedal, da se čez deset let ne vidi več v parlamentu, saj da so v življenju še lepše stvari.

STA


Najbolj brano