Kriznega davka in rezov v pokojnine ne bo

Vlada je po skoraj štirih urah razprave načeloma uskladila ukrepe za proračun 2014. Kriznega davka in rezov v upokojenske prejemke ne bo, je pa predvidena ukinitev seniorske olajšave pri dohodnini, je dejal prvak Desus Karl Erjavec. Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja morajo še spisati dokumente, še en rebalans pa ne bi smel biti potreben.

Finančni minister Uroš Čufer Foto: Aleš Beno/Finance
Finančni minister Uroš Čufer Foto: Aleš Beno/Finance

LJUBLJANA > Uroš Čufer je pojasnil, da se je vladna ekipa danes uskladila o vseh ukrepih za pripravo proračuna za prihodnje leto. Še enkrat morajo preveriti vse številke, a “stvar je več ali manj zaključena”, je povedal in dodal, da morajo zdaj spisati še dokumente. Konkretnih številk ni razkril, dejal je le, da so “take, kot so bile ciljno zastavljene”.

Ciljna številka je bil triodstotni primanjkljaj bruto domačega proizvoda, kar bodo po Čuferjevih zagotovilih dosegli. “Delamo tak proračun, da rebalans ne bi smel biti potreben,” je še poudaril in dodal, da vlada proračuna na četrtkovi seji še ne bo obravnavala.

Erjavec, ki je kot predsednik Desus najbolj odločno nasprotoval vsakršnim posegom v pokojnine ali upokojenske prejemke - v zraku je namreč vseskozi visela možnost ukinitve regresa upokojencem -, pa zdaj meni, da je proračun usklajen do te mere, da “nam ne grozi več politična kriza”. Ocenjuje tudi, da bo celotna koalicija proračun podprla. “Jaz sem vedno trdil, da se v proračunu, ki ima za deset milijard odhodkov, vedno lahko najde teh 300 milijonov, kolikor je striglo,” je dodal.

Izognili so se najhujšemu

Izpostavil je, da so se izognili najhujšemu. Zanj je namreč, kot pravi, izjemnega pomena, da na udaru ne bodo upokojenci, ki prejemajo najnižje pokojnine, in da ne bo posega v samo odmero pokojnine. S tem je Erjavec “kar zadovoljen”, sicer pa bo glede predvidene ukinitve olajšave za seniorje vodstvo Desus razpravljalo v četrtek.

Omenjena olajšava se nanaša na osebe, starejše od 65, ki imajo mesečni dohodek višji od 1400 evrov in ni nujno, da so upokojenci, je še pojasnil predsednik Desus, sicer tudi zunanji minister. Po njegovih besedah gre torej za poseg v kategorijo, ki zaradi krize ni ogrožena.

Po njegovem mnenju zdaj tudi ni razloga, da bi upokojenci prihodnji teden protestirali na shodu, ki ga je napovedal Sindikat upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

Za Viranta je ključno, da ne bo novih davkov

Po posvetu je izjavo za novinarje dal še prvak DL in notranji minister Gregor Virant. Zanj je ključno, da vlada ne bo uvajala novih davkov, zlasti ne kriznega, pa tudi, da ne bodo posegali v pravice tistih z najnižjimi pokojninami.

Vsak proračun je politično zelo naporen, je pojasnil Virant, zato je na koncu treba sklepati kompromise. “Mislim pa, da smo vse koalicijske stranke toliko zrele, da vemo, da je ključna politična stabilnost, da se nam vlada ne sesuje,” je poudaril.

Ukrep ukinitve seniorske olajšave je po njegovem mnenju pravičen, saj ne prizadene tistih z najnižjimi pokojninami. Četudi Desus z njim “ni najbolj zadovoljen”, je ukrep sprejemljiv. Zato Virant meni, da Desus ne bo več grozil z glasovanjem proti proračunu ali odhodom iz koalicije.

Proračun sicer, kot pravi Virant, še ni čisto zaprt, saj bodo nekateri proračunski uporabniki v sistem vnesli še nižje številke, skladne s proračunskimi limiti.

Z ukrepom ukinitve seniorske olajšave pri dohodnini bo vlada po Virantovih besedah pridobila 20 milijonov evrov, ostalo pa bodo prinašali rezi v investicije in materialne stroške po ministrskih resorjih.

Posegov v plače javnega sektorja ne bo več

Pojasnil je, da bo vlada veliko naredila tudi z ukrepi za zajezitev sive ekonomije. Ti bodo po njegovem mnenju “ključ do uspeha proračuna v prihodnjem letu”. Spomnil je še, da bo vlada z novim letom uvedla prave davčne blagajne, če se bo izkazalo, da učinek zdaj uvedenih virtualnih blagajn ne bo takšen, kot so predvidevali.

Prav tako bo vlada uvedla davek na nepremičnine, ki bo prinesel veliko več reda, kot ga imamo danes, je dodal Virant. Po njegovi oceni je ključno to, da ne bo nobenih izjem, saj bodo obdavčene vse nepremičnine, med drugim tudi cerkvene in kmetijska zemljišča.

Posegov v plače javnih uslužbencev medtem ne bo več, je zagotovil Virant, ki se je s sindikati javnega sektorja že maja letos dogovoril o varčevalnih ukrepih, ki bodo veljali do konca prihodnjega leta. “Javni uslužbenci so že dvakrat kar nekaj dali, zmanjšuje se število zaposlenih in to bi moralo zadoščati, za leto 2015 pa bomo šli v nova pogajanja,” je pojasnil.

STA


Najbolj brano