Kranjec: Obstajajo cenejše rešitve od slabe banke

Banka Slovenije je poslabšala napovedi o gospodarski aktivnosti Slovenije. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) se bo letos znižal za 1,8 odstotka, prihodnje leto bo izgubil še dodatnih 0,7 odstotka, rast pa naj bi vnovič zabeležili leta 2014.

Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec Foto: Daniel Novaković/Sta
Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec Foto: Daniel Novaković/Sta

LJUBLJANA> Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je na današnji novinarsko konferenci povedal, da je dajanje napovedi v zdajšnjem obdobju velike negotovosti izredno nehvaležno. Ni jasno, kako se bo spreminjalo svetovno gospodarstvo, prav tako je negotov položaj doma, je dejal.

S tem je Banka Slovenije precej poslabšala svoje napovedi. V aprila objavljenem poročilu o cenovni stabilnosti je napovedala, da se bo slovenski BDP letos skrčil za 1,2 odstotka, prihodnje leto pa bi že lahko zabeležili rast. Pred tednom in pol je svoje napovedi o letošnjem padcu BDP poslabšal tudi Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), in sicer na dva odstotka.

Kranjec: Vlada preveč hiti z ustanavljanjem slabe banke

Vlada po besedah guvernerja Banke Slovenije Marka Kranjca preveč hiti z ustanavljanjem slabe banke. Državni zbor bo po pričakovanjih že v torek uzakonil ustanovitev posebne družbe, na katero se bo preneslo upravljanje slabih bančnih terjatev, medtem pa Kranjec pravi, da bi kazalo o tem še razpravljati in poiskati najcenejšo rešitev.

Banka Slovenije podpira napore vlade, da očisti bilance v bankah, predvsem v tistih v pretežni državni lasti, je dejal.

Obstaja cenejša rešitev - dokapitalizacija

A guverner meni, da obstaja cenejša rešitev od ustanovitve posebne družbe za upravljanje slabih bančnih terjatev, ki jo predvideva zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, katerega sprejem se pričakuje v torek v parlamentu. “Menimo, da bi bila cenejša rešitev neposredna dokapitalizacija bank in poiskanje neke sheme, v kateri bi ali banke same ali v okviru neke skupne institucije v zasebni lasti lahko dosegle boljši izplen iz slabih terjatev, kot bo morda možno v primeru, da se ustanovi neka popolnoma nova institucija,” je dejal.

Vsaka sanacija bank bo pomenila povečanje zadolževanja države, bodisi v obliki poroštva ali kasneje v obliki izdaje vrednostnih papirjev, se je strinjal Kranjec. Vendar pa bi kazalo razmisliti o različnih rešitvah glede upravljanja prevzetih terjatev, če bi analize pokazale, da bi bilo cenejše za državo. “Nam gre za to, da bi bila ta rešitev cenejša,” je dejal.

STA


Najbolj brano