Kraljič: Naši politiki delajo zase ali pa za svojo stranko

Med pogoji za povrnitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva so vlaganja v izobraževanje, inovativnost, produktivnost in vrednote, je na mednarodni konferenci MIC ocenil nekdanji direktor družbe McKinsey & Co Peter Kraljič.

"Naši politiki delajo zase ali pa za svojo stranko. Kateri od naših politikov pa dela za Slovenijo?" se je vprašal danes Peter Kraljič. Foto: Zdravko Primožič/Fpa
"Naši politiki delajo zase ali pa za svojo stranko. Kateri od naših politikov pa dela za Slovenijo?" se je vprašal danes Peter Kraljič. Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > Slovenski politiki so izgubili kredibilnost in jim nihče več ne verjame, je ob robu mednarodne konference MIC v Kopru povedal Peter Kraljič, ki je konferenco odprl s svojim predavanjem na temo Globalizacija, Evropa in konkurenčnost. "Naši politiki delajo zase ali pa za svojo stranko. Kateri od naših politikov pa dela za Slovenijo?" se je vprašal.

Glede novega zadolževanja države Peter Kraljič pravi, da je zadolževanje ta čas pač potrebno, ker nismo pravočasno zagotovili konkurenčnosti in rasti. Opozarja, da je slovenski dolg še vedno nižji od dolga večine evropskih držav, v isti sapi pa dodaja, da se bo to "ustavilo samo, če nam bo uspelo znižati deficit in zagnati rast".

Kraljič je opozoril na podobo, ki jo dajemo navzven, ko nekdanji premier pravi, da potrebujemo trojko, sedanja premierka pa, da trojke ne potrebujemo. "Same sebe vlečemo navzdol s temi izjavami, ki jih dajemo navzven, ker nihče ne ve, čigave izjave so prave," je pojasnil.

Dve Evropi

Kraljič je v svojem predavanju opozoril, da je EU v kritični situaciji, saj je kriza precej različno vplivala na gospodarsko stanje in standard prebivalstva. Tako imamo dve skupini držav. V prvo sodijo skandinavske države, Nemčija, Avstrija in delno baltske države. V drugi skupini, kamor sodi tudi Slovenija, pa so države, ki niso dovolj hitro izvedle strukturnih reform in so zdaj nekonkurenčne.

"Dokler te strukturne reforme ne bodo izvedene, se konkurenčnost ne bo dvignila," je poudaril Kraljič in dodal, da sta od tega odvisni tudi gospodarska rast in znižanje brezposelnosti. Največjo nevarnost za Evropo po njegovem mnenju predstavljajo prav prevelike razlike med državami.

Kot pogoje za dolgoročno konkurenčnost je Kraljič navedel vlaganje v človeške vire, torej v izobraževanje, inovativnost, produktivnost, podjetništvo in delovne vrednote.

Vlada ni naredila dovolj za gospodarstvo

Letošnja, že 14. konferenca MIC (Management International Conference), ki jo organizira Fakulteta za management Univerze na Primorskem, se osredotoča na nujnost sodelovanja gospodarstva, znanosti in politike v smeri trajnostnega razvoja.

Glede dosedanjih ukrepov vlade nekdanji direktor McKinsey & Co meni, da ni bilo narejenega dovolj za to, da bi ustvarili za podjetništvo in podjetja ugodno gospodarsko okolje. Po drugi strani pa so bile narejene tudi pozitivne stvari, kot denimo olajšanje ustvarjanja novih podjetij. Velika zavora za gospodarstvo je po njegovih besedah finančna podhranjenost podjetij, saj ni bilo dovolj narejenega pri njihovem financiranju. Prav tako v Sloveniji nismo naredili dovolj, da bi zagotovili zadostno število inženirskih, tehničnih in naravoslovnih kadrov.

“Upam, da bo zdajšnja vlada, ki nadaljuje, kar je Janša začel, kar je bilo v redu, da to še pospeši in dopolni, ker mi potrebujemo dodatne reforme,” je dodal Kraljič.

STA


Najbolj brano