Kocijančič: Bile so grožnje in neprimerne ponudbe

Janez Kocijančič, predsednik OKS in član predsedstva Mednarodne smučarske zveze (Fis), je po vrnitvi v domovino komentiral dogodke na skupščini Fisa v Južni Koreji, kjer je Planica izgubila v glasovanju za kandidaturo za nordijsko SP leta 2017. Ocenil je, da bi veljalo dobro kandidaturo Planice ponoviti, ker skoraj nihče ni bil uspešen prvič.

Janez Kocijančič, predsednik OKS in član predsedstva Mednarodne smučarske zveze (Fis) Foto: STA
Janez Kocijančič, predsednik OKS in član predsedstva Mednarodne smučarske zveze (Fis) Foto: STA

LJUBLJANA> Po odločitvi Fisa v južnokorejskem Kangwonu, ki je 31. maja svetovno prvenstvo dodelila Lahtiju, se je razplamtela polemika zaradi neuspešne kandidature Planice in že med kongresom je odstopil predsednik Smučarske zveze Slovenije (SZS) Tomaž Lovše; slednji je sicer zanikal, da bi med kongresom grozil članom Fisa ali se neprimerno vedel, kot so poročali številni mediji.

“Bile so grožnje in neprimerne ponudbe, toda odločno zanikam, da bi sam zakuhal intrigo proti Lovšetu. Mene vse do danes ni bilo v Sloveniji, med kongresom pa sem dal le izjavo za STA, ki jo ponavljam. Olajšanje je bilo, ko smo slišali za Lovšetov odstop, saj smo se znašli v izjemno težkem položaju. Že dolgo ni bilo tako odprte kandidature za SP, kot tokrat. Ni bilo nobenega vnaprejšnjega dogovora, da zmaga Lahti, in finsko prizorišče je bilo po mojem mnenju premagljivo vse do neprimernih nastopov Lovšeta,” je danes povedal Janez Kocijančič.

Ko so izvedeli za nedostojne pritiske, je bila Planica izgubljena

“Pred glasovanjem je predsednik Fisa Gian-Franco Kasper dejal, da je obveščen, da mu grozijo in da se s tem ukvarja predsednik SZS. Dejal je, da se ponuja milijon evrov, da se s položaja odstrani on sam in da se grozi tudi nekaterim drugim članom predsedstva, med drugim tudi meni. To je bilo, kot da bi me kdo s kladivom po glavi. Bilo je tudi vrsto drugih ponudb in nedostojnih dogodkov, ki so jim bili priče moji sodelavci. Sam sem večinoma sodeloval na sejah predsedstva. V svoji dolgi karieri česa takega nisem doživel. Po glasovanju je Norvežan Sverre Seeberg, podpredsednik Fisa, navrgel, da tudi Holmenkollen, ko je prvič kandidiral, ni dobil niti pet glasov. Toda potem se me obvestili, da je imela Planica večino, toda tisti trenutek, ko so izvedeli za nedostojne pritiske, je bilo glasovanje izgubljeno,” je pojasnil Kocijančič.

Lobiranje ni dovoljeno

Lovše naj bi v Južni Koreji tudi nameraval umakniti kandidaturo Kocijančiča za predsedstvo Fisa in je Kocijančiču očital, da naj ne bi skrbel za lobiranje Planice, kot je bilo dogovorjeno. "O slednjem ni bilo dogovora in tudi če bi bila taka ponudba, bi jo zavrnil. Lovše se dve leti ukvarja s smučanjem in se slabo spozna nanj, tudi na statuta SZS in Fisa. Nacionalna zveza predlaga člana za predsedstvo. Ko pa je oseba izvoljena, ni vezana na odločitve nacionalnih vez, saj zastopa Fis. Lobiranje ni dovoljeno in to je izrecno zapisano tudi v etičnem kodeksu Fisa. Lovše me tudi ne bi mogel zamenjati, ker me je za kandidaturo potrdil izvršni odbor SZS," je nanizal Kocijančič.

Kocijančič je pojasnil, da je pred dobrimi 15 leti prenehal voditi Združeno listo socialnih demokratov in odtlej ni več v politiki: “Moje športne poteze nimajo nobene barve, ne rdeče, modre ali kake druge. Želim, da bi bili uspešni na športnem področju in na ta način tudi usmerjam delo. Za veliko večino v IO OKS niti ne vem, v kateri stranki je in ali so člani sploh strankarsko opredeljeni.”

O svoji dolgoletni športno-fukcionarski vlogi, v katerih naj ne bi bil več dolgo, pa je dejal: “Čedalje manj je sposobnih ljudi, ki bi bili pripravljeni voditi športne zveze. Ko sem zadnjič kandidiral za predsednika OKS, so me k temu koraku pregovorili sodelavci, čeprav sem se pred tem odločil, da ne bom več kandidiral. Mednarodne zveze pa so bolj zapletene v tem pogledu. Ugled si ustvarjaš desetletja, izgubiš ga takoj. Sam v teh organih kar veliko pomenim. Na vse položaje pa sem bil izvoljen na tajnih glasovanjih s protikandidati.”

Kocijančič je tretji predsednik nadzornega sveta Fundacije Marca Hodlerja, ki ima v Fisu humanitarno funkcijo. “Nisem lastnik in nisem dobil niti ene denarne enote za delo. Tudi druge naloge v športu opravljam amatersko, ne v Fisu ne v OKS ne dobivam plačila. Moj vpliv je relativno omejen, imam pa veliko sodelavcev in tudi veliko podpore. Imam kritike, predvsem zunaj športnih struktur,” je pojasnil predsednik OKS. Prejšnji teden ni bil v Sloveniji, ker je bil po kongresu Fisa na potovanju ob praznovanju okrogle obletnice njegove soproge Andreje Kocijančič.

STA


Najbolj brano