Koalicija se še uglašuje o prodajah

Koalicija, kot kaže, ne želi tvegati spora znotraj svojih vrst zaradi različnih pogledov glede prodaje državnega premoženja. Posebej zadržani so v SD. Predsednik stranke Igor Lukšič je včeraj dejal, da se bo treba o zadevi še temeljito pogovoriti.

Država se umika tako iz našega letalskega prevoznika kot z letališča Foto: Tamino Petelinsek
Država se umika tako iz našega letalskega prevoznika kot z letališča Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > Da bo treba predlog prodaje prvega svežnja prodaje državnega premoženja doreči še v sami koaliciji, se je nazadnje pokazalo prejšnji četrtek, ko je PS umaknila zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za finance in monetarno politiko na to temo. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je dejal, da bodo v gradivu določene stvari dodali ali popravili, kašne bodo spremembe pa ni povedal.

SD: predlog je še slabši kot Janšev

Da gre pravzaprav za usklajevanje znotraj koalicije je priznal Matjaž Han iz SD. V stranki so do tega posla zadržani, menijo, da bi morali tisti, ki bodo v njem sodelovali, za morebitne posledice jamčiti celo z osebnim premoženjem. Po seji vlade pa je predsednica vlade Alenka Bratušek zatrdila, da postopki v DZ tečejo po dogovorjenem postopku, z razlogi za umik zahteve za sejo omenjenega odbora pa da ni bila seznanjena. Prvi paket prodaje naj bi bil v koaliciji načelno dogovorjen, v nadaljevanju pa bo za privatizacijo pripravljena strategija upravljanja celotnega še preostalega državnega premoženja. Postopek prodaje se je medtem že začel za deleže v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu.

V predlogu prodaje so državni deleži 15 podjetij. Postopek za prodajo v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu se je že začel, na seznamu pa so še Aerodrom Ljubljana, Adria Airways Tehnika, NKBM, Telekom Slovenija, Cinkarna Celje, Gospodarsko razstavišče, Paloma, Terme Olimia Bazeni, Unior in Žito.

Predsednik SD Igor Lukšič se strinja, da s privatizacijo ne velja zavlačevati, včeraj je dejal, da bi bilo dobro, če bi DZ o tem glasoval že na julijski seji. Kot običajno, pa pričakuje zagotovila, da ne bo šlo za razprodajo in interes nekaterih, da pridejo do provizij. Zelo majhna je razlika med razprodajo in prodajo, je prepričan. Kako bodo poslanci SD glasovali, ostaja neznanka, Lukšič je dejal: "Enotnost je vedno skupek nasprotij. In iz tega je treba razbrati, kaj je stališče stranke."

Očitno pa je, da do seje odbora DZ ni prišlo zaradi zadržanja SD, saj je Lukšič včeraj prvi seznam podjetij za prodajo označil kot solistično akcijo koalicijskih partnerjev. “Na srečo je prevladal razum in je bila seja prekinjena," je dodal. Predlog Janševe vlade, ki je bil zavrnjen, je celo ocenil kot bolj utemeljenega od predloga sedanje vlade.

Skeptični sindikati in delodajalci

Do uspeha pri prodaji državnega premoženja so skeptični tudi socialni partnerji. Sindikalisti menijo, da je glede na položaj gospodarstva iluzija pričakovati iztržke, ki jih napoveduje oziroma pričakuje vlada. Predvsem pa jih skrbi, v kolikšni meri bodo morebitni vlagatelji pripravljeni ohranjati delovna mesta.

Delodajalci so prepričani, da je ugoden čas za prodajo že zdavnaj mimo. Podobno kot sindikati svarijo na pasti prodaje infrastrukture v lasti podjetij, ki so naprodaj, pri čemer posebej omenjajo Petrol, Telekom in Adrio Airways.

DK


Najbolj brano