Koalicija se mora v letu 2014 najprej “prešteti”

Glede na aktualne okoliščine se bo koalicija v začetku novega leta veliko ukvarjala sama s sabo. Za začetek bo morala zastaviti temelje nove koalicijske pogodbe in poiskati dva nova ministra. Stališča posameznih strank je morda zbližalo ponedeljkovo sporočilo iz PS, da so vprašanja, kot so posegi v pokojnine in novi davki, že ad acta. Predsednica vlade je namreč zagotovila, da teh ukrepov ne bo.

Premierka Alenka Bratušek mora v prihajajočem letu najprej urediti svoje vrste Foto: Tamino Petelinsek
Premierka Alenka Bratušek mora v prihajajočem letu najprej urediti svoje vrste Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > Predsednica vlade in vodja PS Alenka Bratušek je pred novim letom zagotovila, da bo osnutek nove koalicijske pogodbe (izhodišča zanjo so v stranki pripravili pred dnevi), pripravljen v kratkem. Prepričana je, da razlike med partnerji niso tako velike, kot se kaže navzven. O novih imenih za gospodarskega in zdravstvenega ministra bo moč govoriti po uskladitvi vsebine v novi koalicijski pogodbi, je dejala, kakšne obširne rekonstrukcije vlade pa ne načrtuje.

Ne le v koaliciji, Alenka Bratušek bo morala zadeve ureditvi tudi v svoji stranki, ki jo začasno vodi. Potem ko so nastopi nekaterih znanih pripadnikov PS pokazali, da oživljajo pobude za vrnitev Zorana Jankovića na čelo stranke, se vrstijo opozorila koalicijskih partnerjev, da bo to ogrozilo koalicijo. Zato od Bratuškove pričakujejo, da bo v imenu politične stabilnosti tudi formalno razrešila vprašanje vodenja PS. Kot je znano, sta kandidata za predsednika Bratuškova in Janković, volilni kongres pa je bil z oktobra 2013 preložen na čas pred parlamentarnimi volitvami.

V zvezi z usodo ministra za infrastrukturo Sama Omerzela je pojasnila, da za zdaj ostaja na svojem mestu, bo pa tudi zanj veljalo, da njegovo podjetje ne bo smelo poslovati z ministrstvom ali z družbami v državni lasti.

Partnerji dokaj zadržani

Predsednik DL Gregor Virant je po zadnjem kolegiju pri premierki izrazil pričakovanje, da bo nova koalicijska pogodba sklenjena v kratkem. V to upa tudi predsednik Desusa Karl Erjavec, ki je sicer prvi opozoril na nujnost priprave nove koalicijske pogodbe in tudi rekonstrukcije vlade z morebitno prerazporeditvijo resorjev med vladnimi strankami.

Vodja SD Igor Lukšič, ki ga Erjavec vabi v ministrsko ekipo, je napovedal, da namerava stranka svoja stališča pripraviti do 15. januarja. Glede na različnost stališč v posameznih strankah pa si bo za programsko uskladitev treba vzeti dovolj časa, je dodal.

Širša rekonstrukcija vlade in menjava ministrskih resorjev pa ostajata odprti vprašanji. Kot kaže, se za zdaj pogovarjajo le o zasedbi izpraznjenega gospodarskega in zdravstvenega resorja. Pri tem je najbolj neučakan Erjavec, ki želi zdravstveni resor oddati komu drugemu, opozarja pa še na odprto vprašanje ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela ter obrambnega ministra Romana Jakiča. Zanju pravi, da “tudi vemo, v kakšnem položaju sta, zato bo treba te stvari urediti.”

Koalicija ne bi zdržala pobud za dodatno davčno obremenjevanje državljanov in gospodarstva. Desus je vztrajal tudi pri zavezi, da ne bi prišlo do dodatnega znižanja pokojnin in pri ohranitvi letnega dodatka upokojencem. V DL so zahtevali, da ostane vprašanje davkov zaključena zgodba in omenjajo celo možnost omilitve nekaterih dajatev. V SD pa se niso pripravljeni pogovarjati o morebitnem znižanju ali celo ukinitvi minimalne plače.

Vsaj ko gre za pokojnine in davke, je partnerje verjetno pomirilo ponedeljkovo zagotovilo stranke PS, da so vprašanja, ki se nanju nanašajo, že ad acta. Kot je povedal vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer, je predsednica vlade zagotovila, da teh ukrepov ne bo. V pogodbi želijo med drugim razčistiti tudi vprašanje Teš 6, univerzalnega temeljnega dohodka, prenove zdravstva in novih oblik ekonomskih modelov, je dodal.

Zdravstvo bo trd oreh

Eden ključnih v pogajanjih koalicije bo dogovor o izhodiščih za zdravstveno reformo. Premierka je pri tem pripravljena prisluhniti širšemu krogu strokovnjakov in tudi opoziciji ter oblikovati poseben svet za področje zdravstva. Mimogrede, pred kratkim je dejala, da sama ceni kar nekaj opozicijskih poslancev, kot politika prihodnosti te politične opcije pa je omenila vodjo poslanske skupine NSi Mateja Tonina.

Alenka Bratušek sicer med prednostne naloge poleg reforme zdravstva uvršča gospodarski program z ukrepi za odpiranje novih delovnih mest, posebej za mlade ljudi.

DAVORIN KORON


Najbolj brano