Koalicija podpira novelo insolvenčnega zakona, opozicija skeptična

Poslanske skupine koalicije napovedujejo podporo predlogu novele insolvenčnega zakona, ker da bo omogočil razdolževanje podjetij in ohranjanje delovnih mest. Opozicija pa dvomi, da bo novela učinkovita.

Nadaljevanje redne seje DZ, na kateri so  obravnavali predlog zakona o makrobonitetnem nadzoru finančnega sistema, predlog zaključnega računa proračuna RS za leto 2012, novelo zakona o urejanju trga dela in novelo zakona o višjem strokovnem Foto: STA
Nadaljevanje redne seje DZ, na kateri so obravnavali predlog zakona o makrobonitetnem nadzoru finančnega sistema, predlog zaključnega računa proračuna RS za leto 2012, novelo zakona o urejanju trga dela in novelo zakona o višjem strokovnem Foto: STA

LJUBLJANA > Opozicija se zavzema za to, da bi imela možnost predinsolvenčnega postopka vsa podjetja.

Namen predloga novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju je omogočiti hitro in učinkovito razdolžitev slovenskih podjetij, je v današnjem nadaljevanju redne seje DZ dejal minister za pravosodje Senko Pličanič. Gre za pomembno spremembo, saj je prezadolženost podjetij ena glavnih ovir za gospodarsko rast, je ocenil.

DZ je na današnji seji obravnaval tudi predlog sprememb poslovnika Državne revizijske komisije. Spremembe so potrebne skladno z novelo zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja, ki med drugim določa, da komisija prednostno obravnava zahteve glede javnih naročil, ki so sofinancirana iz evropskih sredstev. Poslanske skupine so napovedale podporo spremembam poslovnika.

Podjetjem bi omogočili razdolžitev, da bodo lahko delala

Podjetja, ki so obremenjena z dolgom, so po ministrovih besedah namreč “v mrtvem teku”, ne morejo ne naprej ne nazaj, zato je nujno omogočiti razdolžitev, da bodo lahko podjetja oziroma njihova zdrava jedra nadaljevala delo. Minister pravi, da bodo delovanje novele spremljali in po potrebi predlagali popravke. Rešitve niso idealne, so pa najboljše v trenutnih okoliščinah, pravi in napoveduje, da bodo s spremembami na področju nadaljevali.

Predlog med drugim predvideva možnost postopka preventivnega prestrukturiranja za srednje velika in velika podjetja, ki jim grozi insolventnost. V okviru tega postopka bi se lahko podjetja s finančnimi upniki dogovorila o finančnem prestrukturiranju.

Poslanske skupine koalicije so napovedale podporo predlogu novele. V PS ocenjujejo, je dejal Aljoša Jerič, da gre za pomemben korak k ponovnemu zagonu gospodarstva, da pa je nujno, da vsi deležniki pristopijo k reševanju prezadolženosti. Menijo, da je potreben nov zakon za ureditev zadev na tem področju. V SD so po besedah Matevža Frangeža podpirali prvotno različico s posebnim zakonom za sistemsko razdolžitev, tudi zdaj zaupajo argumentom, da bodo predlagane rešitve za najbolj akutne primere predstavljale učinkovit način za prestrukturiranje.

V DL ocenjujejo, da gre za pomemben ukrep v boju proti krizi, ter da s spremembami ta zakon ne bo več le “grobarski zakon”, ampak bo omogočil preživetje pomembnih podjetij in hranitev delovnih mest, je dejal Rihard Braniselj. V Desusu po besedah Marjane Kotnik Poropat menijo, da je novela primerna in nujno potrebna, ter da bo prispevala k reševanju problematike prezadolženosti.

Pomisleki glede preventivnega prestrukturiranja

“Tresla se je gora, rodila se je miš,” je o predlogu dejal Andrej Vizjak (SDS). Kot pravi, pozdravljajo namen reševanja težave prezadolženosti, imajo pa pomislek glede novega postopka preventivnega prestrukturiranja. Menijo namreč, da bi moral biti ta postopek mogoč tudi za ostala podjetja, ne le srednje velika in velika podjetja, ter da bi moral imeti možnost predlagati ta postopek tudi upnik (ne le dolžnik), hkrati pa bi se povečala odgovornost vodstev podjetij za nepravočasno ukrepanje ob grozeči insolventnosti. V SDS podporo pogojujejo s sprejemom predlaganih dopolnil.

V SLS in NSi so proti noveli

V SLS in NSi pa novele ne bodo podprli. Jasmina Opec (SLS) je dejala, da jih predlagatelj ni prepričal, da bo zakon deloval, ter da niso dobili odgovorov na vprašanje, zakaj se favorizirajo finančni upniki, ne pa tudi dobavitelji, zakaj je predinsolvenčni postopek mogoč samo za srednje velika in velika podjetja ter kdo bo imel od zakona koristi. Ni jasno, kako se bodo obnašale banke, ki že zdaj ne vedo, kaj bi z lastništvom podjetij, razen da jih prodajo, meni poslanka.

Matej Tonin (NSi) dvomi, da bo novela zaradi zapletenosti omogočila prezadolženost, in meni, da bi lahko prišlo celo do podaljšanja insolvenčnih postopkov. V poslanski skupini so prepričani, da bi moral biti predinsolvenčni postopek mogoč za vsa podjetja in podjetnike.

Minister je glede razširitve možnosti predinsolvenčnega postopka na vsa podjetja dejal, da je treba upoštevati stanje v sodstvu in kadrovsko omejenost na sodiščih za tolikšen pripad zadev.

STA


Najbolj brano